maraş

KKTC'deki Maraş bölgesi turizm yıldızı olacak

Turizm 02.08.2019 09:21

KKTC'de 45 yıldır kapalı olan yerleşim yeri Maraş bölgesinin açılmasıyla ilgili çalışmalar başladı.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) şu anda ‘hayalet şehir' görünümündeki Maraş'ı dünya turizmine kazandırmaya hazırlanıyor. Gazimağusa şehrine bağlı olan Maraş, 45 yıldır yerleşim ve iskâna kapalı... Muhteşem bir sahili bulunan Maraş'ta boş evler ve oteller, kepenkleri kapalı dükkânlar ve ıssız sokaklar yakında tarih olacak.

Milliyet Gazetesi'ni ziyaret eden KKTC Başbakanı Ersin Tatar, Maraş'ı yerleşime ve turizme açma hazırlıkları hakkında ayrıntılı bilgiler verdi. Tatar, “Maraş'ın açılması Kuzey Kıbrıs'ı bambaşka bir yer haline getirecek” dedi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararınca 1974'ten bu yana kapalı olan Maraş'ın açılması için Kapalı Maraş Envanter Komisyonu ilk kez geçen ay bölgeye girerek incelemelere başlamıştı. Başbakan Tatar, envanter çalışmalarının halen sürdüğünü belirterek, “Burada çok hak iddia eden var. Bunlar ortaya çıkacak. 6 ay içinde tamamlanır. Ondan sonra da açılmayla ilgili Türkiye Cumhuriyeti hükümetiyle çalışma yapılacak. Bu, 45 yıl aradan sonra yapılması gereken bir hareketti” dedi.

45 yıldır yerleşim ve iskâna kapalı olan Maraş'ın açılmasıyla ıssız sokaklar, kapalı dükkanlar ve hayalet şehir görüntüsü son bulacak. KKTC Başbakanı Ersin Tatar, bu hamleyle Kuzey Kıbrıs'ın bambaşka bir yer olacağını söyledi.

En büyüğü İngiliz

KKTC'de ‘Taşınmaz Mal Komisyonu' adlı bir kurum olduğunu hatırlatan Tatar, bundan sonra izlenecek süreci ise şöyle açıkladı:

“Bu komisyonda Avrupalı hakimler de var. Başvurular tazminat, takas ya da iade şeklinde değerlendiriliyor. Maraş şu anda kapalı. Orası yerleşime açılınca Taşınmaz Mal Komisyonu burayla ilgili müracaatlara bakabilecek. Taşınmazı Rum'a da iade edebilir, Amerikalı'ya da, İngiliz'e de.

Ardından o insanlar ya mallarına gelecek ya da satacaklar. Şimdiden Londra'da satanlar varmış, sözleşmeyle. Bir Rum otel işletecekse buyursun, işletsin. Eğer onunsa, belgeliyorsa. Maraş'ta en büyük otel İngiliz Kraliyet ailesinin. Sahilin dörtte biri kadar. Göreceksiniz birileri onu da alacak. Maraş'ın esas zenginliği ve dinamosu sahili. O sahil Doğu Akdeniz'i bırakın, dünyada az yerde var. Çok değerli.”

Milliyet