ersiyes kayak merkezi

Kış turizminin parlayan yıldızı: Erciyes Kayak Merkezi!

Turizm 03.01.2018 11:09

Kayseri Büyükşehir Belediyesi'nin 350 milyon avroluk yatırımla hayata geçirdiği Erciyes Kayak Merkezi kış turizminin parlayan yıldızı oldu.

Büyükşehirler Kanunu'nun 2005 yılında çıkarılmasının ardından Erciyes  Dağı'nın Büyükşehir Belediyesi sınırlarına dahil olmasıyla başlayan Erciyes Kış  Sporları ve Turizm Merkezi Projesi, kayak konusunda dünyaca ünlü Avusturyalı  şirketlerden danışmanlık hizmeti alınmasıyla Erciyes'i kış turizminin vazgeçilmez  adreslerinden biri haline getirdi.

Kapadokya bölgesine yakınlığı, ulaşım kolaylığı, pist uzunluğu,  mekanik tesisleri, profesyonel yönetim anlayışı ve uygun fiyat politikasıyla her  geçen gün daha çok ilgi çeken Erciyes Dağı, kayakseverlere sunduğu imkanların  yanı sıra bol oksijenli dağ havasında tatil yapmak isteyenlerin de gözdesi  oluyor.

Modern liftleri ve son teknoloji teleferik sistemiyle yaklaşık 25  kilometrekarelik alana yayılan kayak merkezi, 21 bin 300 metre uzunluğunda ve  saatteki taşıma kapasitesi 25 bin 500 kişi olan 2'si gondol 18 mekanik tesis ağı  ile misafirlerine çok farklı noktalarda kayak yapma imkanı sunuyor.

Toplamda 102 kilometre uzunluğa ulaşan farklı eğimlerdeki 34 pisti ile  bu alanda Türkiye'de lider konumda olan Erciyes, Tekir, Hacılar, Hisarcık ve  Develi kapılarındaki pistlerle hem acemi hem de profesyonel kayakçılara olanak  sağlıyor.

Bütün pistlerin birbirine bağlı olduğu Erciyes'te, farklı zorluk  derecelerindeki (siyah, kırmızı, mavi) pistleriyle kayak tutkunlarına 2 bin 200  metreden 3 bin 400 metre rakıma kadar kayak yapma fırsatı sunuluyor.
Erciyes, 154 suni karlama makinesinin 2 bin kilometrekarelik alandaki  hummalı çalışmaları neticesinde, Türkiye'de ve konum olarak daha kuzeyde bulunan  ülkelerdeki kayak merkezlerine göre sezonu daha erken açabilmesiyle de ön plana  çıkıyor. Dağda oluşturulan 235 bin metreküplük suni gölet, karlama ünitelerinin  su ihtiyacının doğal olarak karşılanabilmesine imkan veriyor.

ULAŞIM VE FİYAT AVANTAJI

Büyükşehir Belediyesi bünyesinde kurulan Erciyes AŞ ile profesyonel  bir yönetim sistemine sahip kayak merkezi, bu sayede konuklarına birçok avantaj  sunuyor.

Mekanik tesis bilet ücretlerinin uygunluğuyla takdir toplayan Erciyes  Kayak Merkezi'nde öğrenciler 400 lira, yetişkinler 500 liraya aldıkları sezonluk  bilet ile tüm mekanik tesisleri sezon boyu sınırsız kullanabiliyor. Ayrıca  öğrenciler 55 lira, yetişkinler ise 70 liraya günlük bilet alarak gün boyu  tesislerden faydalanabiliyor.
Avusturya, İsviçre gibi ülkelerde kayak merkezleri şehir merkezinden  çok uzaklığının aksine, kayakseverler havalimanından 25 kilometrelik bir yolu  katederek kayak merkezine ulaşabiliyor.

TESİSLERİYLE YAKLAŞIK BİN 500 KİŞİ AĞIRLAYABİLİYOR

Kayseri'nin İstanbul'a olan 1 saatlik uçuş mesafesi, Erciyes Kayak  Merkezi'ni yerli ve yabancı turistler açısından oldukça cazip kılıyor.  İstanbul'dan uçakla Kayseri'ye gelenler, yaklaşık 25 dakikalık yolculuk sonrası  kayak merkezine ulaşabiliyor. Türkiye'nin önemli turizm merkezlerinden Kapadokya  bölgesine yaklaşık 1 saatlik uzaklıkta bulunan Erciyes, hem kış turizmi hem  kültür ve doğa turizmini bir arada yaşamak isteyenlerin tercihi oluyor.

Erciyes Kayak Merkezi, aralarında zincir otellerin de bulunduğu konaklama tesisleriyle yaklaşık bin 500 kişi ağırlayabiliyor.

Kayak merkezinin üç ayrı giriş noktasındaki sağlık merkezleri, kayak  ve kiralama dükkanları, kafeteryalar, restoranlar, anne bakım odaları, çocuk oyun  alanları, giyinme odaları, lavabo ve temizlik alanları, ibadethaneler ziyaretçilerin her türlü ihtiyacını karşılıyor.

Kavuştuğu uluslararası standartlarla uluslararası spor organizasyonlarının da vazgeçilmez merkezi haline gelen Erciyes, 3 yıldır  Uluslararası Kayak Federasyonu (FIS) Snowboard Avrupa Kupası'na ve 2 yıldır FIS  Snowboard Dünya Kupası'na ev sahipliği yapıyor.

Dünyada bir ilk olan pistlerde kask takma zorunluluğu da Erciyes Kayak  Merkezi'ndeki güvenliğin önemini gözler önüne seriyor.