Karadeniz

Kerem Gökçe, ‘Kültür turizmine olan ilgi her geçen yıl büyüyor‘

Turizm 24.05.2014 11:22

Jolly Tur Kültür Turları Müdürü Kerem Gökçe, Karadeniz'de her yıl yüzde 100 büyüdüklerini açıkladı

Geçen yıl turist sayısını yüzde 10 artırarak 35 milyona çıkaran Türkiye'de kültür turizmine olan ilgi de her geçen yıl büyüyor. Jolly Tur'a da bu alanda olan talep son 10 yılda 10 kat artarak 5 bin seviyesinden 55 bin seviyesine yükseldi. Bu alanda Karadeniz Bölgesi'nin önemli bir yere sahip olduğunu dile getiren Jolly Tur Kültür Turları Müdürü Kerem Gökçe, bölgede bu operasyonun payının yüzde 35 olduğunu söyledi. Gökçe, Karadeniz turlarında Jolly Tur olarak her yıl yüzde 100 büyüme kaydettiklerini belirtti. Türkiye'de yaklaşık 50 acentanın Karadeniz'e mayıs – ekim döneminde toplam 75 bin kişi taşıdığını belirten Gökçe, 17 bin yolcunun kendi misafirleri olduğunu belirtti.

30 bin istihdam beraberinde geliyor

Artan talep bölgede turizm tesislerinin sayısının artmasını da sağlıyor. Gökçe'nin verdiği bilgilere göre, Rize, Hopa, Ordu, Samsun ve Trabzon'da hem merkezde hem yaylalarda yeni tesisler açılıyor. Gökçe, Karadeniz'in yüksek sezonu kabul edilen mayıs – ekim dönemi arasında yaklaşık 30 bin civarında istihdam sağlandığını söyledi. Jolly Tur, bu bölgeye Samsun, Sivas, Erzurum ve Trabzon havalimanı üzerinden yolcu taşıdıklarını belirtti. Bölgeye İstanbul dışında, Ankara, Antalya ve İzmir çıkışlı uçaklı tur programları düzenlenirken otobüslü seyahatler ise Diyarbakır, Bursa, Antalya, Konya Ankara, Edirne, Adana, Mersin, Denizli, Gaziantep çıkışlı olarak sunuluyor. Tur seçenekleri 2 geceden 8 gece konaklamaya uzanan geniş bir yelpazede düzenlenirken, Kerem Gökçe tüm bölgede toplam 60 otelle çalıştıklarını, yayla otellerinin çoğunda tek yetkili olduklarını vurguladı. Fiyatların 649- 1.500 TL arasında değişen turlarda n fazla tercih edilen konaklama şekilleri ise yaylalardan oluşuyor.

Yılda 10 bin kişiye Gürcistan'ı da gezdiriyor

Türkiye ile Gürcistan arasındaki sınır geçişi anlaşması da Karadeniz turlarına talebi yüzde 300 artırdı. Kerem Gökçe, Karadeniz turlarına katılanların nüfus cüzdanı ve 15 TL yurtdışı çıkış harcı ile Sarp Sınır Kapısı'ndan Gürcistan'a geçtiğini, bunun da Karadeniz turlarında çeşitliliği artırdığını vurguladı. Gökçe, Tiflis ve Batum'un dahil olduğu Karadeniz programlarının yoğun ilgi gördüğünü, her yıl 10 bini aşkın tatilciye Karadeniz'le birlikte Gürcistan'ı gezme imkanı sağladıklarını belirtti.

Yener Karadeniz / Dünya