Kardan ev

Kardan ev, dağcıların hayatını kurtardı!

Turizm Emine Pile 04.01.2015
Kış turizminin önemli merkezlerinden Uludağ’da kaybolan 4 dağcı geceyi yaptıkları kardan evde geçirdi.
Gece yarısından itibaren NAK, AFAD, jandarma, AKUT ve UMKE ekiplerince aranan dağcılar, kaybolduktan yaklaşık 12 saat sonra köye indirildi.

AA muhabirinin Nilüfer Arama Kurtarma (NAK) Başkanı Fatih Işık'tan aldığı bilgiye göre, İstanbul'da bulunan bir dağcılık kulübü üyesi 4 kişi, zirve faaliyeti yapmak amacıyla Uludağ'a geldi.

Dün akşam saatlerinde kaybolduklarını anlayan kişiler ile jandarma ekipleri arasında gece 02.30'da irtibat kurulduğunu belirten Işık, ''Bu arkadaşlarımız Volfran Madeni'nden dönüş yapmak istemişler ama yollarını şaşırmışlar. Dağın güney yamacına inmişler ve Kuşaklıkaya mevkisinin arka tarafına inmişler'' dedi.

Bu saatten itibaren tüm ekiplerin çalışmaya başladığını ifade eden Işık, ''Sağlık Bakanlığı'na ait helikopterin desteği ile yer tespitleri yapıldı. Daha sonra onlara en yakın olan AKUT ekibi ile buluştular. Soğukpınar köyüne getirildiler. Sağlık durumları iyi'' diye konuştu.

Öte yandan geçirdikleri zor saatlerin ardından kurtarılan 4 dağcıya, köy kahvesinde kuru pasta ve çay ikram edildi. Bir dağcının ayağında üşümeye bağlı sorun olduğu tespit edildi. 

"Kendimize kardan ev yaptık"

 Kayıp dağcılardan Mutlu Akdağ (32), gazetecilere yaptığı açıklamada, dün akşam saat 17.00'dan itibaren yolda olduklarını kaydederek, şunları söyledi:
"Hepimiz profesyonel dağcıyız, böyle durumlarda ne yapmamız gerektiğini biliyoruz. Fakat yanlış yola girince kaybolduk ve jandarma ile irtibata geçtik. Yanımızda yeterli teçhizat yoktu, burada kalmayı düşünmüyorduk. Bu nedenle kendimize 'kardan ev' yaptık. Üzerini ince ağaç yapraklarıyla kapattık. Birbirimize sokularak geceyi burada geçirdik."

Öte yandan ekiplerin bölgedeki yoğun kar yağışı nedeniyle kayıp kişilere yürüyerek ulaşıldığı belirtilirken, İstanbul Zirve Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü Genel Başkanı Orhan Kazan ise AA muhabirine yaptığı açıklamada, kayıp dağcıların hepsinin deneyimli olduğunu söyledi.

İstanbul şubelerine kayıtlı Mutlu Akdağ, Mustafa Çolak (43), Cenk Levi (36) ve Muzaffer Tekin (37) adlı dağcıların sağlık durumlarının gayet iyi olduğunu vurgulayan Kazan, üyelerine geçmiş olsun dileklerinde bulundu.

AA

kış turizmi Uludağ kardan ev kaybolan dağcılar