türk arkeologlar

İzmir'de Efes'i Türk arkeologlar kazacak!

Turizm Zeynep Karabağ 31.10.2016
Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Avusturya Arkeoloji Enstitüsü’nün yaptığı Efes kazılarını Türk arkeologlara emanet etmeyi düşündüklerini açıkladı
Topkapı Sarayı'nda kültür sanat muhabirleri ile bir araya gelen Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Devlet Tiyatroları'nın özelleşmesinden AKM'ye kadar birçok konuda düşüncelerini paylaştı.

Avusturya Arkeoloji Enstitüsü'nün sürdürdüğü Efes Kazıları için önümüzdeki yıl arkeolojik kazıları Türk arkeologlarca sürdürmeyi düşündüklerini belirtti. Topkapı Sarayı'nda düzenlenen toplantıda yeni Müsteşar Ömer Arısoy da yer aldı. Devlet Tiyatroları ile ilgili çalışmaların devam ettiğinin altını çizen Bakan Avcı, sanat camiasında kıramadıkları bir ön yargının olduğunu, mevcut sistemin sanata ve sanatçılara faydalı olduğunu düşünmediğini, bu noktadan hareketle dünya ile entegre olmuş bir sistemi hayata geçirmek istediklerini kaydetti. Bizim dediğimiz olsun gibi bir anlayışlarının olmadığını özellikle belirtmek istediğini anlatan Avcı, sanat camiası da bir model getirsin, ortak bir noktada buluşalım amacını taşıdıklarını söyledi.

EFES'İ TÜRKLER KAZACAK

Avusturya'nın Türkiye'ye karşı olumsuz diplomatik ilişkilerinden kaynaklı iptal edilen Efes arkeolojik kazıları ile ilgili önemli mesajlar veren Bakan Avcı, Avusturya'dan diplomatik olarak konuyla ilgili herhangi bir olumlu adım gelmediğini, Dışişleri Bakanlığı ile görüşerek yakın zamanda son kararı vereceklerini kaydetti. Türk arkeolojisinin bilgi, tecrübe ve ekonomik güce sahip olduğunu ifade eden Avcı, önümüzdeki dönem arkeolojik kazılara Türk arkeologları ile devam etmek istediklerini, bu konuda bir üniversite ile de görüşmelerin sürdüğünü, Efes'i Türklerin kazmasını istediğini söyledi. 

efes izmir efes türk arkeologlar