Vedat Tural Novotel Karaköy

İstanbul’daki otellerin yıldızı Karaköy’de parlayacak

Turizm Hüseyin Belibağlı 23.04.2015
Türkiye’de sadece şehir otelciliğine odaklanan Akfen GYO, Moskova ve Karaköy otelleri ile portföyünü güçlendiriyor.
Türkiye'de ekonomik şehir otelciliği sektörünün büyümesine daha da katkıda bulunmaya devam etmek istediklerini vurgulayan Akfen GYO Genel Müdürü Vedat Tural, orta vadede başta İstanbul olmak üzere, yurtiçi ve yurtdışındaki yatırım fırsatlarını değerlendirebileceklerini ifade etti. 

Önemli halkasından birisi olarak nitelediği Novotel Karaköy hakkında teknik detayları açıklayan Tural, otelin 2015 yılında hizmete gireceğinin altını çizdi.

Novotel Karaköy'ün geleceği parlak…

Beş yıldız standardında olması planlanan Novotel Karaköy, Rıhtım Caddesi üzerinde Vakıflar Bölge Müdürlüğü'nün bulunduğu eski Karaköy Binası ve buranın bitişiğinde eskiden Kozluca Han olarak bilinen arsa üzerine inşa ediliyor.

Dünyadaki ilk 5 yıldızlı Novotel

Eşsiz boğaz, deniz ve tarihi yarımada manzarasının yanı sıra kültürel ve sanatsal etkinlikler ile gün boyu canlılığını koruyan bir bölgede yer alan otelde toplam 200 oda yer alacak. Dünyadaki ilk 5 yıldızlı Novotel olma özelliğini taşıyan proje, bitişik nizam imar düzeninden dolayı 2 cepheli olarak tasarlandı. Arsadaki mevcut imar hakları dolayısıyla Rıhtım Caddesi tarafında 6, Galata Mumhane Caddesi tarafında ise 4 kat yapılabiliyor. Yaklaşık 30 x 30 metre genişliğindeki avlu aynı zamanda zemin kattaki toplantı odalarına çatı ışıklığı imkanı tanıyor. Modern bir dille planlanan yapıda doğal ahşap kaplamalı paneller ile titanyum alaşımlı çinko cephe kaplamaları kullanılıyor.

Novotel Karaköy'ün künyesi:

Proje Yeri: Karaköy, Beyoğlu, İstanbul
Proje Tipi: Otel / Motel
İşveren: Akfen GYO
Danışman: Abdurrahman Kılıç, Kazım Beceren
İnşaat Başlangıç Yılı: 2012
Arsa Alanı: 3.075 m²
Toplam İnşaat Alanı: 21.100 m²

Hüseyin Belibağlı/Emlaktasondakika.com

Akfen GYO Moskova Ibis otel Novtel Karaköy Vedat Tural