hitler,prora,almanya

Hitler'in hayali Prora, tatil köyü oluyor

Turizm Merve N. Güreş 26.06.2015
Adolf Hitler'in askerleri için bir tatil ve moral merkezi olarak planladığı Rügen Adası'ndaki 'Prora' 76 yıl sonra tatil köyü yapılıyor.
1930'ların başında Adolf Hitler, Nazi rejimini destekleyen gençleri etkilemek ve askerlerinin güç toplaması için ülkenin en büyük tatil köyünün inşasına karar verdi. Ardından bu devasa projenin Berlin'in doğusundaki Rügen Adası'na yapılması kararlaştırıldı.
Ardından mimar Clemens Klotz, dev bir proje çizerek 20 bin kişinin kalabileceği bir bina tasarladı. 4.5 kilometre uzunluğunda ve denize 150 metre uzaklıkta projelendirilen Prora'nın temeli 2 Mayıs 1936'da atıldı. 17 ayda iskeleti tasarlanan Prora, 1939'da tamamlandı. İnşaatta dönemin tüm inşaat firmaları ve yaklaşık 9 bin kişi çalıştı.

6 katlı 8 binadan oluşan Prora, böylece Avrupa'nın “sanayileştirilmiş” ilk tatil köyü oldu. Hitler'in planları, 2 yüzme havuzu ve bir tiyatro salonu, ayrıca yolcu gemilerinin yanaşabileceği büyük bir limanı da içeriyordu ancak 1939'da İkinci Dünya Savaşı'nın başlamasıyla inşaat durdu. Savaş sırasında barınak olarak kullanılan binalar, savaş sonrasında lojmana dönüştürüldü.

5 YILDIZLI TATİL SİTESİ VE SPA MERKEZİ

Berlin Duvarı'nın yıkılmasından bu yana terk edilmiş halde bulunan yapı, yıllar sonra Berlin'deki bir firma tarafından 5 yıldızlı bir tatil sitesi ve SPA merkezine dönüştürülüyor.

Dailymail'in haberine göre büyük tartışmalara neden olan projede konutlar yazlık olarak tasarlandı.

Fiyatları 125-900 bin pound arasında olan dairelerin şimdiden yüzde 57'si satıldı. Projenin ekim ayında tamamlanması planlanıyor.

Merve N. Güreş/Emlaktasondakika.com

hitler prora almanya