alacahöyük'te kazı yapan arkeolog

Hititlere ait yeni kalıntılar bulundu

Turizm Merve N. Güreş 16.08.2015
Alacahöyük'te gerçekleştirilen kazılarda yaklaşık 3 bin 700 yıllık maden atölyesinde çeşitli kalıntılara rastlandı.
Türkiye'nin "ilk milli kazı alanı" unvanına sahip, Hitit Medeniyeti'nin önemli merkezlerinden Alacahöyük'te, Ankara Üniversitesi'nce gerçekleştirilen kazılarda yaklaşık 3 bin 700  yıllık maden atölyesinde çeşitli kalıntılara rastlandı. Kazı Başkanı Prof. Dr. Aykut Çınaroğlu, 2009 yılında maden atölyesinde başlatılan ve halen devam eden kazılarda bu sene iki adet bakır külçe bulduklarını ve bununla da atölyenin varlığının kanıtlandığını belirtti.

Prof. Dr. Aykut Çınaroğlu

Bulunan külçelerin kalıplara döküldüğünü ve çeşitli eserler yapımında kullanıldığını dile getiren Çınaroğlu, kalıntıların yaklaşık 3 bin 700 yıllık bir geçmişe sahip olduğunu vurguladı.

Duvarlardaki sağlamlık arkeologları şaşırttı

Atölyedeki kazıların devam ettiğine işaret eden Çınaroğlu, "Bu atölyede her sene yeni odalar, yeni bölümlerde çalışma yapıyoruz. Bu sene yaklaşık 20 gündür devam eden kazıda ise atölyenin duvarlarına rastladık. Bulunduğumuz yerin üçüncü derece deprem bölgesi olmasına rağmen, bulmuş olduğumuz duvarların düzgünlüğü ve sağlamlığı bizleri şaşırttı. Biz de bunları hiçbir onarıma tabi tutmadan muhafaza edeceğiz" dedi.

alacahöyük <a href='https://www.emlaktasondakika.com/haber-ara/?key=kaz%c4%b1'>kazı</a> alanı

4 bin kişiye hizmet verebilecek kapasitede

Çınaroğlu, bulunan külçelerin muhafaza altına alındığını ifade ederek, söz konusu bakır külçelerin nereden getirildiğinin belirlenmesi için Maden Tetkik Arama'ya (MTA) incelenmek üzere gönderileceğini aktardı. Yapılan kazılarda atölyenin büyüklüğüyle sadece Alacahöyük'e hizmet veren bir atölye olmadığına dikkati çeken Çınaroğlu, "Maden atölyesi dediğimiz zaman sadece Alacahöyük'e hizmet veren bir atölye olarak görmememiz lazım. Bu maden atölyesi çevreye de hizmet veriyor ki bu kadar bir büyüklüğe sahip. Atölyenin çevresinde bulmuş olduğumuz silolarında dört bin kişiye hizmet verecek bir kapasiteye sahip olduğunu belirlemiştik. Böylece maden atölyesinin de çevreye de hizmet veren bir atölye olduğu anlaşılıyor" dedi.

alacahöyük <a href='https://www.emlaktasondakika.com/haber-ara/?key=kaz%c4%b1'>kazı</a>larında çıkan tarihi eserler

Su kanalı hijyene verilen önemin göstergesi

Çınaroğlu, maden atölyesinde yeni kazılarda su kanalı bulunduğuna dikkati çekerek, "Bu sene de atölye içerisinde su kanalını bulduk. Atölyedeki kazıda su kanalının bulunması beni şaşırttı. Bu da hijyene önem verildiğinin bir göstergesidir" diye konuştu. Çalışmaların süreceğini de bildiren Çınaroğlu, atölyeden arkeoloji dünyasını heyecanlandıracak yeni eserlerin çıkacağına inandıklarını sözlerine ekledi.

Alacahöyük kazı arkeoloji