vücut tarayıcıdan geçen kadın

Havaalanında güvenlik çilesi bitiyor!

Turizm Merve N. Güreş 25.12.2015
1 Temmuz’dan itibaren kontrol noktasının teke düşürüldüğü İzmir Adnan Menderes Havalimanı'na 3 tane vücut tarayıcı konulacak.
Geçtiğimiz Haziran ayında Milli Sivil Havacılık Güvenliği Kurulu'ndan çıkan havaalanlarındaki kontrol noktalarının teke indirilmesi yönündeki karar 1Temmuz'dan itibaren İzmir Adnan Menderes Havalimanı'nda uygulanmaya başlandı.
İZMİR ADNAN MENDERES HAVALİMANIYaklaşık 11 milyon kişinin kullandığı İzmir Adnan Menderes Havalimanı'nın girişinde yapılan güvenlik uygulaması sona erdirildi. İç hatlar yolcularının tek kontrol noktasından geçtiği havalimanı için 3 adet vücut tarayıcı siparişi verildi.

‘VÜCUT TARAYICILARIN TANESİ 250 BİN EURO'

Konuyla ilgili bilgi veren İzmir Adnan Menderes Havalimanı yetkilileri, çok tartışma yaratan vücut tarayıcılar için şöyle konuştu: “İç hatlar için 2, dış hatlar için ise 1 tane vücut tarayıcı siparişi verildi. ABD'den gelecek olan tarayıcılarının bir tanesinin fiyatı ise yaklaşık 250 bin Euro. Siparişlerin daha önceden gelmesi gerekiyordu. Ancak şu an bir gecikme yaşanıyor.”

Havalimanında kapalı devre son teknoloji  güvenlik sisteminin olduğunu vurgulayan yetkililer, vücut tarayıcı uygulamasının şüpheli şahıslar üzerinde uygulanacağını ve detektörle tespit edilemeyen durumlar için bu kontrolün çok faydalı olacağını vurguladı.

VÜCUT TARAYICI NASIL ÇALIŞIYOR? 

VÜCUT TARAYICI

Tarayıcı x-ray cihazları gibi 4 tarafı çevrili bir cihazla çalıştırılıyor. Şüpheli görülen yolcu vücut tarayıcıya girip ellerini havaya kaldırarak bekliyor. Tarayıcı çalıştırılıyor ve kabinde bulunan kişinin 3 boyutlu hali önden ve arkadan bilgisayar ekranına yansıyor. Ayrıca tarama sırasında etik nedenlerde ötürü cihazı kullanmayıp hemcinsiniz olan bir polisin sizi aramasını isteyebiliyorsunuz. Sağlık açısından ise tüm elektronik cihazlarda olduğu kadar radyasyon alıyorsunuz.

Merve N. Güreş/Emlaktasondakika.com

x-ray cihazı İzmir adnan menderes havalimanı Vücut tarayıcı