GELİBOLU YARIMADASI

Gelibolu Yarımadası'nın güvenliğini akıllı kameralar sağlayacak

Turizm Emine Pile 06.06.2016
Çanakkale Savaşları'nın yaşandığı Gelibolu Yarımadası, sonbahardan itibaren 24 saat akıllı kameralarla izlenecek.
Çanakkale Savaşları'nın yaşandığı Gelibolu Yarımadası Tarihi Alanı'ndaki şehitlikler, anıtlar, tabyalar ve mezarlıklar ile bölgeyi ziyarete gelenlerin güvenliği akıllı kameralarla sağlanacak. Gelibolu Yarımadası Tarihi Alanı'nın değişik noktalarına 120 civarında kamera yerleştirilmesi projesiyle ziyaretçiler alanı 24 saat güvenli şekilde gezebilecek, ayrıca ziyaretçilere ilişkin istatistiki veriler de elde edilebilecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı Mehmet Gürkan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tarihi alana çok yoğun ziyaretçi geldiğini belirterek, alanın 24 saat izlenmesi gerektiğini vurguladı. 

Gürkan, "Sonuçta bu her müzede olan bir sistem. Burası da bir açık hava müzesine dönmek üzere hızlı adımlar katediyor" dedi.

Tarihi alandaki şehitlikler, anıtlar, tabyalar gibi tüm önemli noktaların izlenebilmesi açısından güvenlik sisteminin oluşturulmasının önemine işaret eden Gürkan, "Bunun da en önemli altyapısı kamera sistemleri, güvenlik kameraları" dedi. 

Sonbaharda uygulamaya geçecek

Güvenlik kameralarının sadece güvenlik açısından da düşünülmemesi gerektiğini dile getiren Gürkan, aynı zamanda ziyaretçilerin istatistiki verilerinin de alınması açısından bu sistemin yarar sağlayacağını söyledi. 
Gürkan, alana kaç kişinin geldiği, bu kişilerin en çok nereleri ziyaret ettiği gibi verilere ulaşabilmek açısından günümüz teknolojileriyle alanda bir altyapı kurmaları gerektiğini ifade ederek, şunları kaydetti:
"Bununla ilgili proje çalışmalarımız başladı. Şu anda bir danışman alımı yöntemiyle projeler hazırlanıyor. Projelerin sonunda önümüzdeki sonbahar aylarında da uygulamaya geçmeyi düşünüyoruz. Bununla ilgili olarak gerekli bütçe yatırım programı çalışmalarını yaptık zaten. Bu sistem oluşturulduğunda, güvenliğin sağlanmasının yanı sıra 'Alana kaç kişi geliyor, kaç kişi hangi noktayı ziyaret ediyor, o noktalarda neye ihtiyaç var, buralara lavabo kurmalı mıyız, kurmamalı mıyız?' Tüm bu soruların cevabına ve verilere akıllı kameralarla ulaşacağız. Alanı 24 saat izleme, tüm ziyaretçilerimizin alanı güvenli şekilde dolaşabilmesi açısından böyle bir çalışmayı başlattık."

Alanın değişik noktalarına 120 civarında kamera yerleştirilmesinin öngörüldüğünü belirten Gürkan, fiber altyapının döşenmesi ve belirlenen bölgelere elektriğin getirilmesiyle projenin hayat bulacağını sözlerine ekledi.

GELİBOLU YARIMADASI çanakkale savaşları