cıbıltepe kayak merkezi

Cıbıltepe, İranlı turistlerin uğrak yeri oldu

Turizm 12.02.2018 15:36

İranlı turistler, Türkiye'nin önemli kış turizm merkezlerinden Cıbıltepe Kayak Merkezi'ne yoğun ilgi gösteriyor

Türkiye'nin önemli kış turizm merkezlerinden Cıbıltepe Kayak Merkezi, İranlı turistlerin adeta gözdesi oldu.

Sarıçam ormanları, kristal karı ve uzun kayak pistleriyle kış turizminde adından sıkça söz ettiren 2 bin 634 rakımlı Türkiye'nin gözde kayak merkezlerinden Cıbıltepe, ülkenin dört bir yanından gelen yerli turistlerin yanı sıra son dönemde İranlı turistlerin de ilgi gösterdiği mekan haline geldi. İranlı turistler, güneşli havada Sarıçam ormanları arasında kayak yapmanın keyfini yaşıyor.

Kayak merkezinde hizmet veren bir otelin genel müdürü Serkan Tahana, AA muhabirine, kayak merkezine geçen senelere göre aşırı bir ilgi olduğunu, özellikle İranlıların yoğunluk oluşturduğunu söyledi.
Tahana, bütün otellerde doluluk oranının sömestir tatilinden sonra da yüzde 90 olduğunu anlatarak, şöyle devam etti:

"Önceden İran'dan 20-30 kişilik kafileleri misafir ediyorduk. Şu anda otelimizde yüzde 80'in üzerinde İranlı misafirimiz var. Bunlar paket olarak minimum 4 gece kalıyorlar. Önümüzdeki Nevruz Bayramı'nda da büyük talep var. Şu anda Sarıkamış'ın pistlerinde, ilçe merkezinde her tarafta İranlı, Azerbaycanlı misafirler görebilirsiniz."

Kayak merkezine yoğun talep olması nedeniyle yeni mekanik tesislere ihtiyaç olduğunun altını çizen Serkan Tahana, şunları kaydetti:

"Kayak merkezinde önceden 2 otel vardı. Şu anda otel sayısı 12 oldu. Ayrıca ilçede oteller, pansiyonlar açıldı. Eskiden otellerin doluluk oranları bazı dönemler hariç yüzde 50 oranında oluyordu. Şimdi oteller yerli ve yabancı turistlerle doldu ancak mekanik tesislerde kuyruk oluşmaya başladı. Bu nedenle yeni gondol liftler, yeni alternatifler gerekiyor. Sarıkamış'ın buna ihtiyacı var. Ben inanıyorum ki yeni liftler, gondollar yapılırsa Türkiye'nin en iyi kayak merkezi Sarıkamış olur." 

İranlı turizm acentesi temsilcisi Sümeyye Musevi de Sarıkamış'taki kayak merkezini çok beğendiklerini dile getirdi.

Sarıkamış'ın ormanlarının, kayak pistlerinin ve otellerinin çok güzel olduğunu vurgulayan Musevi, "Biz buraları çok sevdik. İran'da acentemiz var. Burada rezervasyon yaptırarak kafilemizi getirdik. Kafiledeki arkadaşlar bir çok kayak merkezine gitmişler ancak burayı her yerden daha çok beğendiler. Kış sezonu sonuna kadar turlarımız devam edecek." dedi.

İranlı turist Miyuma Rebi ise Sarıkamış'a ilk defa geldiğini anlatarak, "Kışın Sarıkamış'a bir tur yapmak istedik. Çok güzel pistleri var, ormanlardan geçiyorsun. Kışın böyle bir tatil yapmamıştım, yani çok çok güzel. Otel personeli ve hizmet çok iyi. Bir de eğlence ve kafelerin sayısı daha fazla olmalı. Ben bütün kayakseverleri 'Sarıkamış'a gelin, kayak yapmanın anlamını burada yaşayın' diyorum." diye konuştu.

Kayak merkezinde toplam uzunlukları 25 kilometreyi bulan 8 slalom ile 1 snowboard pisti ve saatte bin 200 kişi taşıma kapasiteli 4 telesiyej hizmet veriyor.