babadağ

Babadağ, 12 ay ziyaret edilebilecek

Turizm Emine Pile 03.10.2016
Muğla'nın Fethiye ilçesindeki Babadağ'da, uzun yıllardır yapılması planlanan teleferiğin imar planı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylandı
Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı ve Fethiye Güç Birliği Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Akif Arıcan, Babadağ'ın bin 700 metre pistinde gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Babadağ'a yapılacak teleferik projesinin imar planının Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylandığını bildiren Arıcan, "Projenin ihalesini bu yılın sonu, 2017'nin başı gibi yapmayı planlıyoruz. İhalenin ardından yer teslimini yaparak nisan ya da Mayıs 2017'de temelini atmayı hedefliyoruz. Bu tarihlerde temelini atarsak Haziran 2018 gibi teleferikle Babadağ'a çıkmayı planlıyoruz." dedi.

Dünyanın bir numaralı hava sporları merkezi

Arıcan, Babadağ'dan geçen yıl 121 bin 500 kişi atlayış yaptığını, bu yıl da 100 bin rakamına ulaşılacağını öngördüklerini ifade etti.

Babadağ'ın Ölüdeniz, Fethiye ve Kayaköy'ün izlenebildiği muhteşem bir manzaraya sahip olduğunu vurgulayan Arıcan, "Babadağ, teleferikle bölgemiz ve ülkemiz ekonomisine 12 ay turizme hareket kazandıran bir hale gelecek. İnşallah teleferik kurulduktan sonra burada 200-300 bin atlayışlara ulaşabileceğini düşünüyoruz. Burası dünyanın bir numaralı hava sporları merkezi olarak bu özelliğini koruyacak." diye konuştu.

Projenin yaklaşık maliyeti 15 milyon avro

Arıcan, Babadağ'ın kışın ayrı, yazın ayrı bir güzelliğe sahip olduğunu, projeyle turistlerin Babadağ'ı 12 ay ziyaret edilebileceğini dile getirdi.

Teleferik sisteminin, Babadağ'ın eteğindeki Ovacık Mahallesi'ndeki ormanlık alandan başlayıp bin 700 metre pistine ulaşacağını anlatan Arıcan şunları kaydetti:

"Dünyada iki türlü teleferik sistemi var. Kabinli ve var-gel sistem. İnsanların üst üste 80 kişilik var gel sitemle gidip gelmesi yerine, 8 kişilik kabinle daha ferah, manzarayı seyrederek gidip gelmesini istiyoruz. Babadağ'a ulaşım çok daha kolay olacak. 30 dakikada arabayla gitmek yerine, manzarayı seyrederek 10 dakikada Babadağ'a çıkılabilecek. Projenin yaklaşık maliyeti 15 milyon avroyu bulacak."

Babadağ teleferik