Ordu-Giresun Havalimanı

Arap yatırımcının Ordu'ya ilgisi artıyor

Turizm 26.01.2018 13:27

Ordu, yürütülen tanıtım faaliyetlerinin ardından son yıllarda özellikle Körfez ülkelerinden gelen ziyaretçi ve yatırımcılardan ilgi görüyor.

Ordu Valiliğinin "1 milyon turist" hedefiyle başlattığı tanıtım çalışmaları sonrası 2017 yılında kente gelen Arap turist sayısında bir önceki yıla göre yüzde 40 artış yaşandı.

Özellikle yaz aylarında Körfez ülkelerinden Türkiye'ye gelen Arap turistlerin tercihi Ordu'nun yaylaları olurken, Arap yatırımcıların konut ve otel yapımı için de girişimde bulunması mülk ve arazi sahiplerini memnun etti. 

Kabadüz Belediye Başkanı Yener Kaya yaptığı açıklamada, Ordu'ya gelen Arap turistleri son yıllarda çok sık görmeye başladıklarını belirterek, özellikle yabancı turistlerin tatilini geçirmek için 2 bin rakımlı Çambaşı Yaylası'nı tercih etmesinden memnuniyet duyduklarını söyledi.

Ordu turizminin son dönemde büyük ivme kazandığını vurgulayan Kaya, özellikle yayla turizminin rağbet gördüğünü ifade etti.

Kaya, kentin doğal güzelliklerine işaret ederek, "Karadeniz'de güzellik namına ne varsa hepsi Ordu'da da var. İnsanlar Karadeniz'e, yayla turizmine gelirken neyi amaçlar, neyi görmek ister, hepsi burada fazlasıyla mevcut." dedi.

Bazı Arap yatırımcıların Çambaşı Yaylası'na otel ve tatil köyü kurmak için girişimlerde de bulunduğuna dikkati çeken Kaya, şöyle devam etti:

"İlçemize bağlı 2 bin rakımlı Çambaşı Yaylası'nda incelemede bulunan bir Arap yatırımcı bölgeye 60 milyon dolarlık tatil köyü kurmak istiyor. Daha önce yatırım yapmak isteyen heyet bölgeye gelerek incelemelerde bulunmuştu. Şu anda bununla ilgili görüşmeler devam ediyor."

Kaya, Arap turist sayısının artmasında Ordu-Giresun Havalimanının açılmasının da büyük rol oynadığını sözlerine ekledi.

"Bu yoğun ilgiden oldukça memnunuz"

Aybastı Belediye Başkanı İzzet Gündoğar ise Ordu Valiliğinin tanıtım çalışmalarının meyvesini verdiğini belirterek, "Bin 500 rakımlı Perşembe Yaylası'nda yoğun şekilde Arap turist ağırlıyoruz. Ordu'ya gelen turist kafilesi Perşembe Yaylası'na çıkmadan geri dönmüyor." dedi. 

Perşembe Yaylası'nın menderesleri ile ünlü olduğunu anımsatan Gündoğar, "Sadece bunu görmek için gelen yüzlerce Arap turiste şahit olduk. Biz bu yoğun ilgiden oldukça memnunuz. Beklentimiz tanıtım çalışmalarının aynı şekilde devam etmesi." diye konuştu.

Gündoğar, özellikle yaz döneminde Perşembe Yaylası'na günlük 5-6 tur düzenlendiğini ifade ederek, "Tanıtım çalışmalarımızla Körfez ülkelerinden buraya daha çok rağbet olması esnafımızın da yüzünü güldürdü. Ayrıca yaylaya gelen yabancıların otel, karavan turizmi ve çadır kampıyla konaklama ihtiyaçları da karşılanabiliyor. Yaylaya kendi araçlarıyla gelen Arap turistler de bölgeyi rahatça gezebiliyor." değerlendirmesinde bulundu.

Kentte 2017 yılında 45 yabancıya mülk satışı yapıldı 

Ordu Otelciler ve Seyahat Acenteleri Derneği Başkanı Ali Aydın da kenti ziyaret eden Arap turistlerin mülk satın aldığını söyledi. 

Arap turistlerin genellikle sahil kıyısında yer alan Fatsa ile Ünye ilçelerinde konut satın aldığını aktaran Aydın, "Kayıtlara göre Ordu'da 2017 yılında 45 yabancıya mülk satışı yapılırken, bunlardan 39'unu Suudi Arabistan vatandaşları oluşturuyor." dedi. 

Aydın, Arap turistlerin Ordu'yu ziyaret etme nedenlerinin başında kentin yeşil doğası ve su kaynaklarının bol olmasının geldiğini sözlerine ekledi.