Side Sualtı Müzesi

Antalya sualtı müzesi ile 500 bin yeni turist çekecek

Turizm Emine Pile 03.06.2015
Turizmin başkenti Antalya’da Deniz Ticaret Odası’nın kuracağı sualtı müzesi ile kente 500 bin yeni turist kazandırılması hedefleniyor.
Deniz Ticaret Odası (DTO) Antalya şubesi tarafından hayata geçirilecek olan dünyanın ikinci sualtı müzesi, Antalya Side'de hizmete girecek. Posedion, Mevleviler gibi konular üzerine 110 heykelin yer alacağı müze turizme büyük katkı sağlayacak.   

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı'ndan (BAKA) destek alarak çalışmalara başlanan proje ile kentte yılda 500 bin yeni turist gelmesi ve ilk yıl sektöre 10 milyon euro katkı sağlaması hedefleniyor.

5 ayrı temadan oluşacak!

Side Sualtı Müzesi'ne, Kurtuluş Savaşı, deve kervanı, Mevleviler, mitolojik çağda deniz tanrısı Posedion gibi 5 ayrı temadan oluşan 110 heykel yerleştirilecek. Meksika'da bulunan dünyanın ilk sualtı müzesinden sonra Türkiye'de 2.'si gerçekleştirilecek olan müze denizcilik sektörüne yılda 500 bin ek turist çekecek. 

Side Sualtı Müzesi'ne, Kurtuluş Savaşı, deve kervanı, Mevleviler, mitolojik çağda deniz tanrısı Posedion gibi temalar olacak.  

 

Kendiroğlu, Side Sualtı Müzesi'nin dalış turizmi açısından bir çok noktası bulunan Antalya'nın bu alanda cazibe merkezi olmasına 'katkı sağlayacağını ifade ederek, “Kurtuluş savaşı, çöllerdeki deve kervanı, Mevleviler, mitolojik çağlardaki deniz tanrısı Posedion ile 2016'da Antalya'da yapılacak olan Expo'nun ‘'Çocuk ve Çiçek'' temalarından oluşan 110 figürden oluşan heykeller deniz içine yerleştirilecek. Bu eserler doğaya zarar vermeyecek malzemelerden yapıldı. Heykeller denizin 9 ve 24,5 metre derinliğine farklı alanlarda parça parça yerleştirilecek. Heykellerin yerleştirileceği bölgelere teknelerin girmesi, demirlemesi, balık avlanması yasaklanacak. Böylece koruma altına alınacak. Denizcilerin ve vatandaşlarımızın bu eserlere sahip çıkmalarını bekliyoruz” şeklinde konuştu. 

Minimum 5 bin dalış yapılması planlanıyor!

Kendiroğlu, ‘Ben bu müzeye dalarım' sloganı ile hareket ettiklerini vurgulayarak, “Meksika'daki sualtı müzesini görmek için resmi rakamlara göre 4 milyon, gayri resmi rakamlara göre ise 10 milyon turist gidiyor. Bu ay içinde hizmete girecek Side Sualtı Müzesi'ne yılda 500 bin ek turist getirmeyi ve ilk sezon da denizcilik ve turizm sektörüne 10 milyon euro gelir kazandırmayı hedefliyoruz. Bir sezon boyunca sadece tüpsüz dalıştan 7,5 milyon euro gelir sağlanabilir. Minimum 5 bin dalış yapılması bekleniyor” dedi.

2 sualtı müzesi daha kurulacak 

DTO Antalya Şube Başkanı İnanç Kendiroğlu, Antalya'da ikinci sualtı müzesini Kemer'in Ayışığı Koyu'na, üçüncüsünü ise Antalya merkeze kurmak için de çalışmalara başladıklarını belirterek, “Bunun için BAKA'ya proje sunduk. 2016 yılında da Kemer Ayışığı Koyu'nda yapılması planlanan sualtı müzesinde Kurtuluş Savaşı döneminde Paris II denizaltısını batıran Yüzbaşı Ertuğrul teması olacak” diye konuştu.

Deniz turizmine önemli katkı sağlayacak

DTO Sualtı Müzesi Danışmanı Ahmet Gülaydın, dünyada 3 milyon sertifikalı dalgıç olduğunu ifade ederek, “İyi bir tanıtımla bu sertifikalı dalgıçları bölgemize çekebilsek deniz turizmine önemli katkı sağlamış oluruz. Bu projeyi anlatabilmek için Düselldorf, Paris ve Londra'daki fuarlarda tanıtım atağına geçmeliyiz” dedi.

Dünya

Side Sualtı Müzesi