ani harabeleri ören yeri

Ani harabeleri ziyaretçi sayısını ikiye katladı

Turizm Zeynep Karabağ 21.12.2014
"Dünya kenti" olarak nitelendirilen Ani Ören Yeri'ni, 2013 yılı içinde 26 bin 630 kişi ziyaret ederken, bu sayı 2014 yılında 44 bine ulaştı
Kars ile Ermenistan sınırında yer alan ve birçok medeniyete ev sahipliği yaptığı için "Dünya kenti" olarak nitelendirilen Ani Ören Yeri, bu yıl 44 bin misafir ağırladı.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Hakan Doğanay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kent merkezine 40 kilometre uzaklıktaki Ani Ören Yeri'nin, Kars ve bölge turizmi açısından önemli bir yere sahip olduğunu söyledi.

Ani'nin, Kafkaslardan Anadolu'ya girişte bir koloni görevi üstlendiğini belirten Doğanay, aynı zamanda turizm kenti olan Ani'de zamanında ticaretin de yaygın olduğunu hatırlattı.

Antik kentte birçok medeniyetin bir araya gelmesiyle çok kültürlülük oluştuğunu anlatan Doğanay, "Bu çok kültürlülük Ani'nin yapılaşmasına da mimarı duruma da yansıdı. Biz Ani'yi anlatırken ve tanıtımını yaparken, 'Ani bir dünya ama dünya bir Ani değil' sloganını kullanıyoruz. Ani'de dünyadaki kültürlerin tamamından bir parça var" ifadelerini kullandı.

Doğanay, Ani'de ilk yerleşik ticarete geçisin Selçuklular döneminde olduğunu bildirerek, şunları kaydetti:

"Türkiye'deki ilk kapalı çarşı 'Ani Antik Kenti'ndedir' diyoruz ve bunu iddia ediyoruz. İnşallah bunu 2015 ve 2016'da yapacağımız bilimsel kazılarla ortaya çıkaracağız. Biz Ani'yi dünya kenti olarak görüyoruz. Ani'de bütün dini mabetler bir arada bulunuyor. Ani'de aralıklarla cami, kilise, katedral ve şapel bulunuyor. Ani, ülkemiz, bölgemiz ve kentimiz için önemli bir kültür destinasyonu. Bunu da Ani'yi ziyaret edenlerin sayısıyla anlıyoruz. Ani'de ziyaretçi sayısı her yıl artmaktadır. Tanıtımda süreklilik olduğu sürece bu sayı da giderek artacaktır. Ani Antik Kenti'ni 2013 yılında 26 bin 630, 2014 yılı içinde de 44 bin biletli turist ziyaret etti. Yüzde 100 civarında bir artış var. Bunun 16 bin 785'i yabancı. Demek ki Ani'de ve bölgemizde işler doğru gidiyor."

Bu sayının kendilerini mutlu ettiğini ancak yeterli olmadığını dile getiren Doğanay, Ani'nin daha fazla kişi tarafından ziyaret edilmesi için reklam ve tanıtım faaliyetlerini artırmayı hedeflediklerini sözlerine ekledi.

Dünya kenti ani ören yeri ani harabeleri Kars ile Ermenistan sınırındaki ani harabeleri