Amazon Tabiat Parkı

Amazon Tabiat Parkı turizme açılıyor

Turizm Zeynep Karabağ 06.01.2017
Samsun Büyükşehir Belediyesi, Terme Amazon Tabiat Parkı'nı turizme açıyor.
Terme Amazon Tabiat Parkı'nın turizme açılmasında son aşamaya gelindi. Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin Orman ve Su İşleri Bakanlığı'ndan kiraladığı Terme Amazon Tabiat Parkı yakında tamamlanacak.

Büyükşehir Belediyesi, efsane Amazon kadınların yaşadığına inanılan Terme'nin Simenet ile Gölardı gölleri etrafında bulunan tabiat parkını Orman ve Su İşleri Bakanlığından kiralayarak, turizme açmak için çalışma başlattı. 243 kuş türü, endemik bitki türleri, su basar ormanı ve kumsal bulunan tabiat parkına gözlem evi ile turizm amaçlı yapılar yapıldı. 

Alanda incelemelerde bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz,  Amazon Tabiat Parkı'nın Terme'nin ekonomi ve turizmine katkı sağlayacak önemli bir proje olduğunu söyledi. 

Tabiat parkındaki güzelliklerin insan eliyle yapılmasının mümkün olmadığına işaret eden Yılmaz, "9 kanal, 2 göl ve el değmemiş su basar ormanları, 40 kilometreyi bulan Karadeniz'in en uzun kumsalı olan bölgeyi dünyaya tanıtarak turizmin parlayan yıldızı haline getireceğiz. Çalışmalarımızı yürütürken en önemli önceliğimiz bakir kalmış, halen zarar görmemiş doğamızı bir yandan korurken, diğer taraftan ekoturizm faaliyetlerine açmak. Bu da ilçedeki refah, turizm ve istihdam olanaklarını artıracak." ifadesini kullandı.

Amazon Tabiat Parkı