toki başkanı Mehmet Ergün Turan

Türkiye'nin yaklaşık yüzde 5'i TOKİ konutlarında yaşıyor

TOKİ Emine Pile 22.10.2015
Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanı M. Ergün Turan, Türkiye nüfusunun yaklaşık yüzde 5'inin TOKİ binalarında yaşadığını belirtti.
AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye nüfusunun yaklaşık yüzde 5'inin TOKİ binalarında yaşadığını söyleyen Mehmet Ergün Turan, "Bizim 2023'e gelindiğinde hedefimiz, Türkiye nüfusunun 6 ila 7 milyonunun TOKİ'nin inşa ettiği binalarda yaşaması" dedi.

Turan, vatandaşların daha iyi yaşayabilecekleri konutlara ve kentsel çevreye kavuşması için kurum olarak büyük bir çaba içerisinde olduklarını ifade etti. En büyük amaçlarının hiç konut sahibi olmamış ve konuta ulaşmakta güçlük çeken alt ve orta gelir grubundaki vatandaşları ev sahibi yapmak olduğunu bildiren Turan, kurumun özellikle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Başbakanlık görevine geldiği tarihten itibaren büyük bir atılım gerçekleştirdiğini dile getirdi.

Turan, TOKİ'nin kurulduğu 1984 yılından 2002'ye kadar sadece 43 bin konut ürettiğini, 2002-2015 arasındaki dönemde ise 685 bin konut yaptığını vurguladı. 

<a href='https://www.emlaktasondakika.com/haber-ara/?key=TOK%c4%b0'>TOKİ</a> BİNALARINDA YAŞAYAN İNSANLARIN NÜFUSUNU GÖSTEREN TABLO

TOKİ konutlarının yıllara göre artışını gösteren grafik

Turan, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun bahar aylarında verdiği talimat doğrultusunda konut sayısını 2023'e kadar 1 milyon 200 bine çıkarmayı hedeflediklerini belirterek, "Bu şu demek, 2016'dan 2023'e kadar olan 7-8 yıllık sürede alt ve orta gelir grubuna yönelik 500 bin konut inşa edeceğiz. Bu çok önemli bir hedeftir, her yıl 60 ila 70 bin konut inşası demektir" diye konuştu. 

250 lira taksitle ev sahibi yapıyor 

Anadolu'nun birçok kentinde 250 liradan başlayan taksitle başta emekliler olmak üzere vatandaşları ev sahibi yapmak istediklerine işaret eden Turan, şöyle konuştu:
"Bunu Siirt ve Bilecik'te daha önce yaptık, şimdi Malatya merkezde 250 lira taksit ve 240 ay vadeyle konutlarımızı satışa sunduk. Ankara Mamak'ta 340 lira ve eve taşındıktan sonra ödemek kaydıyla emeklilerimize yönelik kontenjan imkanı tanıdık. Türkiye'nin her yerinde de bu hazırlığın içerisindeyiz şu an"

TOKİ konutları Mehmet Ergün Turan TOKİ