TOKİ Pakistan işbirliği

TOKİ'den Pakistan'daki 50 bin konut için danışmanlık!

TOKİ Emine Pile 20.01.2016
TOKİ Başkanı M. Ergün Turan, Pakistan Pencap Eyaleti Başkanı Şahbaz Şerif’in daveti üzerine, Lahor'a resmi ziyaret gerçekleştirdi.
Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı M. Ergün Turan, 31 Aralık 2015 - 3 Ocak 2016 tarihlerinde Lahor'a resmi ziyaret gerçekleştirerek işbirliğinde bulundu. 

Ziyarette, TOKİ Başkanı M. Ergün Turan ile Pencap Hükümeti'nden Konut, Kentsel Gelişim ve Toplum Sağlığı Mühendisliği Bakanı Tanveer Aslam Malik arasında, 2 Ocak 2016 tarihinde mutabakat metni imzalandı. M. Ergün Turan başkanlığındaki TOKİ heyeti ile Pakistan tarafı arasında yapılan üst düzey görüşmelerde, Pencap'ta sosyal konut üretiminde işbirliği yapma konularında mutabık kalındı.

Heyetler arası temaslarda Pencap Hükümeti, ülkelerinde çoğunlukla yüksek gelir gruplarına yönelik özel sektör eliyle yapılan konut uygulamalarının bulunduğunu ve bu anlamda alt gelir grubundaki ailelerin konuta erişiminin zorlaştığını, bu sebeple ihtiyaç sahibi grupların ödeyebilirlik kriterlerine uygun sosyal nitelikli konut projelerinin üretimine ihtiyaç duyulduğunu gündeme getirdi.

50 bin sosyal konut için teknik danışmanlık

Pencap Hükümetinin talebi üzerine, önümüzdeki 2 yıl içinde Pencap'ta düşük ve orta gelir grubundaki ailelere yönelik gerçekleştirilmesi planlanan toplam 50 bin konutun üretimi konusunda, TOKİ tarafından Pencap Hükümeti'ne teknik danışmanlık sağlanması hususunda mutabık kalındı.
 
Bu kapsamda taraflar konuyla ilgili bilgi ve tecrübe paylaşımı konusunda yapılacak bir anlaşmanın detayları üzerinde çalışacaklar. Bu çalışma, iki tarafın uzmanlarının karşılıklı ziyaretleri ve teknik işbirliği yolu ile TOKİ'nin özellikle finansal, teknik ve idari iş modelinin Pencap için uyarlanması üzerinde yoğunlaşacak.

Kentsel yenilemede tecrübe paylaşımı

TOKİ'nin, aynı zamanda kamu hizmet binalarının yapımı (hastane, stadyum, okul gibi) ve kentsel yenileme projeleri hakkındaki tecrübelerini paylaşması konularında da anlaşmaya varıldı. Bununla birlikte, en iyi yapım/inşaat modelleri ve teknolojileri ile yüksek katlı binaların üretimi konularında da taraflar arasında teknik ağırlıklı bilgi aktarımlarının yapılması karara bağlandı.
 
TOKİ, daha önce Pakistan'ın çeşitli bölgelerinde yardım amaçlı 4.200 konut ile eğitim binaları, kamu hizmet binaları ile cami yapmış ve Pakistan hükümet yetkililerine teslim etmişti.
 

TOKİ Pakistan işbirliği