Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı M. Ergün Turan

“TOKİ, vatandaşlarla barışık bir kuruluştur”

TOKİ Emine Pile 14.02.2015
TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, yatırım çalışmalarını incelemek üzere Denizli’ye gitti ve TOKİ’nin projelerini değerlendirdi.
ESD - TOKİ'nin yaptığı inşaatlarda incelemelerde bulunmak üzere Denizli'ye gelen Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı M. Ergün Turan, Denizli Valiliğini ziyaret etti, Vali Şükrü Kocatepe, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan ve diğer yetkilerle görüştü.

Birçok ilde yatırımlarıyla dikkat çeken TOKİ, Denizli'de de vatandaşı ev sahibi yapmaya devam ediyor. Denizli'deki yatırımları incelemek, şantiyeleri gezmek için buradaki projeleri inceleyen Turan, Pamukkale Karahayıt bölgesinde hayata geçirilen kentsel dönüşüm çalışmalarının çok önemli olduğunu belirtti. Hem konut hem de tesislerle ilgili bilgiler alan TOKİ Başkanı, yeni dönemde Türkiye'yi 2023 Türkiye'sine hazırlama düşüncesinde olduklarını söyledi. Şehirlerin ve yapıların daha sağlıklı olması için kentsel dönüşümün mutlaka yapılması gerektiğini vurguladı. 

"TOKİ'ye açılan davalarda büyük düşüş gerçekleşti"

Turan, son günlerde sosyal medya ve basın yayın organları üzerinden “TOKİ'nin 40 bin davasının olduğu” ile ilgili spekülasyonlar yapıldığını belirterek, TOKİ'nin 2002 yılından itibaren yaklaşık 650 bin konut ile 6 bin 689 sosyal donatı inşa eden bir kuruluş olduğunu söyledi.

TOKİ'nin, bu kadar büyük operasyonlar içerisinde olan bir kuruluş olduğuna dikkat çeken Turan, şunları söyledi:
"2002 yılından 2014 yılına kadar, bu kadar büyük bir yapı içerisinde muhataplarını düşündüğünüzde toplam 40 bin dava konusu olmuş. TOKİ'nin, belli projelerden kaynaklanan dava yükleri olmuş. Bunun üzerinden bir spekülasyon oluşturulmaya çalışılıyor. TOKİ vatandaşlarla barışık, onlar için dost eli bir kuruluştur. Bizim bu sene içerisinde yapmış olduğumuz şu an 800'e yakın açık şantiyemiz var. Son yıllarda idare aleyhine açılan dava sayılarında büyük oranda düşüş meydana geldi. Dava sayımız 2014 yılı için sadece 2 bin civarıdır. Bu kadar büyük bir yapı düşünüldüğünde, bu kadar büyük bir muhatap düşünüldüğünde bu çok önemli bir konudur. Dolayısıyla dava sayısına yönelik spekülatif yaklaşım doğru değildir. Mesela, şu anda derdest, devam eden dava sayımız 12 bin civarındadır. Bunun kamuoyu tarafından bilinmesini isterim."

AA

Mehmet Ergün Turan TOKİ Denizli yatırımları