TOKİ Kusunlar Evleri

TOKİ Kusunlar Evleri'nde yaşayanlar şikayetçi!

TOKİ Zeynep Karabağ 29.09.2015
Kusunlar TOKİ Konutları’nda yaşayan vatandaşlar, bir türlü çözülemeyen sorunlar nedeniyle isyan noktasına geldi.
Sağlık ocağı olmadığı için mağdur olduklarını belirten mahalle sakinleri, ulaşım, doğalgaz gibi temel sorunları için yetkililerden çözüm talep ediyor.

Ankara Hürriyet'in daha önce “Duman var duyan yok”, “Kusunlar'da yokluk ve zorluk”, “Taşıma suyla toplu konut”, “Doğalgaz isyanı” ve “Kusunlar'da çevre felaketi” manşetleriyle gündeme getirdiği Mamak Zirvekent Mahallesi'nde bulunan Kusunlar TOKİ Konutları'nda yaşanan bazı sıkıntılar devam ediyor. TOKİ Konutları'nda yaşayan vatandaşlar bir türlü çözülmeyen sorunlarıyla baş başa bırakıldıklarını savunarak duruma tepki gösterdi. İki senedir doğalgaz beklediklerini belirten mahalle sakinleri, sağlık ocağının olmaması nedeniyle büyük mağduriyet yaşadıklarını söyledi.

SAĞLIK ÇİLESİ ÇEKİYORUZ

Mahalle sakinlerinden Aslan Akkuş şöyle konuştu: “Burada 10 bin kişiden fazla kişi yaşıyor. Hastalandığımızda gidebileceğimiz bir sağlık ocağımız yok. En önemli sorunumuz bu. Yer olarak gösterilmiyor. Caminin altına yapılacağı söyleniyor. Toplu konutların projesi hazırlanırken sağlık ocağı konulmamış. 10 bin nüfusu olan bir yer de sağlık çilesi çekiyoruz. Yağmur yağdığında rezil oluyoruz. Site içindeki yollar rezil durumda. Hiçbir çalışma yok. Buradalarda unutulduk.

YOLUMUZ KAZALARA DAVETİYE ÇIKARIYOR

Mahalleye gelen yolda ışıklandırma veya şerit yok, hiç güvenli değil. Zaten kışın daha büyük sorunlar ortaya çıkacak. Sık sık kazalar meydana geliyor. Yolda yürümek zaten mümkün değil. Yol bu durumuyla kazalara davetiye çıkarıyor. Ulaşım büyük çile. Saatte bir otobüs geliyor. 5 tane dolmuş var. Mesafe çok uzun. Kışın zaten araba çıkmıyor. Şehir merkezine gitmek isteyenler aşağıya yürüyüp binip gidiyorlar. Arabalar seyrek geliyor. Burada yaşayanların durumu zaten iyi değil çoğumuz toplu taşıma kullanıyoruz.”

DOĞALGAZA HASRETİZ

Mahalleli olarak iki yıldır doğalgaz beklediklerini belirten Hüseyin Dedeoğlu ise şunları söyledi:
“İki yıldır doğalgaz bağlanmasını bekliyoruz. Uzun bloklarda doğalgaz tesisatı var ancak doğalgaz verilmedi. 2. etapta sözleşmesi olduğu halde evlerde doğalgaz da, tesisatı da yok. Belediye, site yönetimi, TOKİ topu hep birbirlerine atıyorlar. Birisi ihale yapılıyor diyor. Diğeri iki ay sonra gelecek diyor. En son bayramdan sonra gelecek dediler, bekliyoruz. Kaçıncı yüzyılda yaşıyoruz? Halen kömürle ısınıyoruz. Kömürün kışın yaydığı duman havayı kirletiyor. Başkentteyiz halen tüp kullanıyoruz. Merkezde doğalgaz var burada yok.”

TOKİ Kusunlar Evleri TOKİ