TOKİ heyeti

TOKİ heyeti Fas'ta Gayrimenkul Sempozyumu'na katıldı

TOKİ Emine Pile 09.12.2015
TOKİ heyeti Fas'ta "Devletin Ulusal Gayrimenkul Politikası Sempozyumu"na katıldı.
Sempozyuma, TOKİ Başkan yardımcıları Dr. Ahmet Şahin, Ömer Bulut ile TOKİ Strateji Geliştirme Dairesi Başkanı Ömer Arısoy'dan oluşan heyet, Fas'ın Suheyrat kentinde "Devletin Ulusal Gayrimenkul Politikası Sempozyumu"na katıldı.

Heyet adına, TOKİ Başkan Yardımcısı Ömer Bulut, Türkiye'nin sosyal konut projesini anlatan sunum gerçekleştirdi. 

"Devletlerin gayrimenkul politikası yeterli konut hakkına dayalı olması gerektiğini" ifade eden Bulut, "Yaşadığımız bu çağda şehirleşme hızlı bir şekilde gelişiyor, gayrimenkul piyasasını çok ciddi şekilde etkileyen bu büyüme ile emlak piyasasında fiyatlar yükseliyor. Yükselen emlak piyasasında devletlerin düşük gelirli vatandaşlarına konut sağlayabileceği projeler gereklidir" ifadelerini kullandı.

TOKİ 2023'e kadar 1 milyon konutu tamamlamayı hedefliyor 

Türkiye'nin düşük gelirli vatandaşlarına konut sağlayabilmesi için TOKİ'nin gerçekleştirdiği projelere değinen Bulut, "Birçok ülke vatandaşına konut sağlamak için projeler gerçekleştiriyor, fakat dar gelirlilerin konut elde edebilmesi bu sistemlerde her zaman gerçekleştirilemiyor. Bu konuda Türkiye, özel sektörün de desteği ile dar gelirlilere konut sağlayacak sosyal konut projelerini hayata geçiriyor" diye konuştu.

TOKİ'nin 1984 yılında kurulduğunu ifade eden Bulut, 2003-2011 yılları arasında sosyal konut projeleri çerçevesinde 500 bin konut inşa ettiklerini ve 2023 yılına kadar bir milyon konutu tamamlamayı hedeflediklerini belirtti.

Fas hükümetinin organize ettiği sempozyumda "Kapsamlı ve sürdürülebilir kalkınma için mülkiyet sistemi reformu” başlığıyla devletlerin ulusal gayrimenkul politikaları üzerine sunumlar da gerçekleştirildi. 

TOKİ heyeti Devletin Ulusal Gayrimenkul Politikası Sempozyumunda