Metropol İstanbul / Varyap - GAP İnşaat

Varyap - GAP İnşaat firmasının Metropol İstanbul projesi hakkında bilgi almak ve size özel fırsatları kaçırmamak için bilgi talep edin!

Kişisel Veri Koruma sözleşmesini kabul ediyorum.
TOKİ KONUTLARI

TOKİ, derneklerin talebi ile vatandaşları konut sahibi yapıyor

TOKİ Emine Pile 22.10.2015
Anadolu’nun birçok bölgesinde başta emekliler olmak üzere alt-orta gelirli vatandaşlar için konut üreten TOKİ, dernek taleplerini de değerlendiriyor.
Toplu konut uygulamaları kapsamında başta alt ve orta gelirli vatandaşları ev sahibi yapan Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ), birçok ilde konut üretmeye devam ediyor. Her geçen gün nitelikli konutlar inşa eden ve şehirlerin mimari yapılarına uygun projeler hayata geçiren İdare, il ve ilçelerde konut açığını kapatıyor.

Hiç konut sahibi olmamış ve konut almakta zorluk çeken vatandaşları ev sahibi yapma amacı taşıyan TOKİ, Siirt, Bilecik, Malatya ve Ankara gibi şehirlerde başlattığı 250 lira taksitle konut satışı projelerine devam ediyor. 

Tüm İşçi Emeklileri Dul ve Yetimleri Derneği, Gazeteciler Cemiyeti gibi derneklerin konut taleplerini de değerlendiren TOKİ, konut toplama yöntemi ile ihtiyaç duyulan bölgelerde yeni konut projeleri üretiyor. 

DERNEKLER TOKİ'YE NASIL KONUT TALEBİNDE BULUNABİLİR?

Bir il/ilçede bulunan dernek üyelerinin TOKİ'ye konut projesi talebinde bulunabilmesi için öncelikle ildeki valilik, kaymakamlık ya da belediye ile irtibata geçmeleri gerekiyor. Gerekli idari aracılar sayesinde TOKİ'ye başvuru yapılarak nasıl bir proje ihtiyacının olduğu, konut tipi, ödeme koşulları gibi faktörler belirtiliyor. İlçede arsa varsa ona bakılıyor ya da arsa temin ediliyor ve arsa için onay bekleniyor. TOKİ, ‘talep örgütlenmesi' ile nüfusu 40 bin ve altı ilçe merkezlerinde, koşullarının uygun olması halinde proje hayata geçirebiliyor. Ayrıca konutlar için en az 100 kişinin para yatırması yani başvuru yapması gerekiyor. Tüm bu sürecin sonrasında ise proje için ihaleye çıkılıyor. 

Emine Pile/Emlaktasondakika.com

TOKİ