TOKİ Başkanı Ergün Turan

TOKİ Başkanı Turan: Günde 150 konut satıyoruz

TOKİ 21.10.2018 03:31

TOKİ Başkanı Ergün Turan sosyal konut olarak yapıp satışa sundukları konutlara talebin hiç düşmediğini söyledi.

Türkiye'nin dört bir yanında faaliyetlerini sürdüren ve 500 bin konut hedefine ulaşan Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) yeni hedefi olan 1 milyon 200 bin konut için çalışmaları hızlandırdı. Bir yandan yeni sosyal konut projeleri için çalıştıklarını belirten TOKİ Başkanı Ergün Turan bir yandan da sosyal konut satışlarına devam ettiklerini söyledi. Şu anda açık satışta yaklaşık 3 bin sosyal konutun satışta olduğunu belirten Turan, “Bunların satışı çok hızlı. Sosyal konutlarımıza gelen talep hiçbir zaman düşmedi. Günlük 100-150 konut satışı gerçekleştiriyoruz” dedi.

YENİ KONUTLAR İÇİN ÇALIŞIYOR

Yeni sosyal konut inşaatları için çalışmalar yaptıklarını da belirten Turan, “Fizibilitesi devam eden yerler de var baktığımız yeni yerlerde. 100 günlük eylem planı doğrultusunda çalışıyoruz. Vatandaşın konut ihtiyacının olduğu yerler önceliklerimiz arasında. Odağımızda Doğu ve Güney Doğu Anadolu bölgeleri de var, İstanbul, İzmir, Ankara, Diyarbakır ve Adana gibi şehirler de” bilgisini verdi. İndirim kampanyası hakkında da bilgi veren Turan, beklediklerinin üzerinde bir başvuru olduğunu söyledi. Ödeme yapanlar ise kredi kullanmadı. Yastık altı paralar ekonomiye kazandırıldı.

KENTSEL DÖNÜŞÜM

İdarenin inşa ettiği konutlar arasında kentsel dönüşüm konutları yüzde 15-20'lik bir bölümü oluşturuyor. Turan, “Bu oranı yüzde 40'a 50'ye çıkarmayı hedefliyoruz. Kentsel dönüşümde tehditleri ortadan kaldırıcı adımlar atmayı ve yerinde dönüşümü amaçlıyoruz” şeklinde konuştu.

Yeşili bol yerler

Türkiye'de şehircilikte yeni bir dönem başladığının altını çizen Turan, “Son beş yılda yaptığımız binaların yüzde 85'i altı kat ve aşağısı olan binalar. Dolayısıyla biz zaten yeşil alanı fazla olan yerler imal ediyoruz. Kayabaşı'nda, Hoşdere'de büyük araziler üzerinde inşaasına başlanacak ve yapımı devam eden 4-5 adet büyük yeşil alan çalışmamız var” dedi.

Pendik'e koru

Pendik Millet Korusu hakkında da bilgi veren Turan; Pendik Millet Korusu inşa edeceğiz. Yıldız Korusu kadar büyük bir parkın ihalesini 1 ay içerisinde yapacağız. 1-2 ay içerisinde denize bakan yeni bir koru inşa etmiş olacağız. Açılışını yakın zamanda yapacağımız Ataköy Baruthane portföyümüzdeki en değerli arazi. Türkiye genelinde ise millet parkı sayısını 22'ye çıkaracağız” dedi. Arazinin yaklaşık değeri 1,5 milyar lira olarak hesaplandı.