ergün turan

TOKİ Başkanı Turan deprem bölgelerini inceledi

TOKİ Cansu Yılmaz 12.07.2017
Toplu Konut İradesi Başkanlığı(TOKİ) Başkanı Ergün Turan Kocaeli Gölcük’te deprem alanlarını incelemelerde bulundu
TOKİ Başkanı Ergün Turan, önceliklerini deprem kuşakları üzerindeki yerleşimlere verdiklerini belirterek, "1'inci dereceden 5'inci dereceye deprem kuşakları üzerindeki riskli alanları projelendiriyoruz. Yaklaşık 240 bin konutluk Kentsel Dönüşüm Programı'nın 171 bin konutu kapsayan bölümünü bu kuşaklar üzerinde uyguluyoruz." dedi.

Marmara Depremi'nde en ağır yıkımın yaşandığı Kocaeli'nin Gölcük ilçesindeki kentsel dönüşüm alanlarında incelemelerde bulunan Turan, esnaf ve vatandaşlarla sohbet etti.

Turan, gazetecilere yaptığı açıklamada, Gölcük'te Sivritepe Mahallesi'nde 540 konutluk kentsel dönüşüm projesine başladıklarını söyledi.

Sahilde bulunan Deniz Evler Mahallesi'nde uygulayacakları kentsel dönüşüm projesi alanlarını incelediklerini belirten Turan, şu an kamulaştırma ve imar çalışmalarının devam ettiğini kaydetti.

Turan, Gölcük esnafı ve vatandaşlarla yaptıkları sohbetlerde kentsel dönüşüme olumlu bir bakış olduğunu gördüklerine dikkati çekerek, "Vatandaşlarımız daha güvenli ve sosyal çevresi ile uyumlu yapılarda yaşamak istediğini söyledi. İdare olarak bunu dikkate alıyoruz. Çalışmalarımızı hızlandırdık. Gölcük'ü bir cazibe merkezi haline getirmek için projelerimizi en kısa sürede tamamlayıp teslim edeceğiz. Gölcük'te ticaretin artması, yaşamın risksiz ve daha güvenli olması için kentsel dönüşüm zorunludur." diye konuştu.

Yerel yönetimlerle işbirliği içinde Türkiye'nin en büyük kentsel dönüşüm hareketini yürüttüklerini vurgulayan Turan, "Ülkemizdeki deprem tehdidi yüksek ve maalesef riskli yapı stoku da aynı şekilde çok fazla. Bu süreçte bilhassa riskli alanlara yöneldik." dedi.

Gölcük'te daha önceki acıları yaşamamak ve sağlam yapılar inşa etmek için kentsel dönüşüm çalışmaları yürüttüklerine değinen Turan, özellikle sahil kesiminde güvenli ve daha sağlam yapılar inşa edeceklerini belirtti.

"Önceliğimiz deprem riski yüksek yerleşimler"

TOKİ Başkanı Turan, Kentsel Dönüşüm Programı'nda deprem riski yüksek şehirlerin barındırdığı tehlikeyi esas aldıklarını vurgulayarak, "Önceliğimizi deprem kuşakları üzerindeki yerleşimlere veriyoruz. 1'inci dereceden 5'inci dereceye deprem kuşakları üzerindeki riskli alanları projelendiriyoruz. Yaklaşık 240 bin konutluk Kentsel Dönüşüm Programı'nın 171 bin konutu kapsayan bölümünü bu kuşaklar üzerinde uyguluyoruz." ifadelerini kullandı.

Afetlere karşı riskli, fiziksel olarak köhnemiş ve yapı ömrünü tamamlamış konut stoku ile yaşam kalitesi düşük alanların, ülkenin en önemli kentleşme sorunu olduğuna işaret eden Turan, şunları kaydetti:

"Vatandaşlarımızın mal ve can güvenliğini tehdit etmenin yanı sıra şehirlerimizin sağlıklı gelişimine engel olan bu sorunun çözümü için hemen her şehrimizde kentsel dönüşüm odaklı konut ve sosyal donatı projelerimiz hızla devam ediyor. Şehirlerimizin yerel kimlik ve değerlerini yansıttığımız nitelikli bir yapılaşma dokusu oluşturma hedefinin yanı sıra nicelik bakımından da önemli üretim rakamlarına ulaşıyoruz. TOKİ olarak dönüşüm projelerinde, yöresel unsurları ve proje alanlarında yaşayan halkın talep ve ihtiyaçlarını önceliklendiren, felsefesi olan projeleri şehirlere kazandırmaya çalışıyoruz. Bunu yaparken medeniyetimizin gereği şehirlerimizin eski sokak dokusu, komşuluk ve mimari çeşitlilik unsurlarını ön planda tutarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz."

Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş de ilçede TOKİ işbirliğiyle yoğun bir kentsel dönüşüm çalışması yürüttüklerini belirterek, TOKİ'in Gölcük'te yaptığı projeler için teşekkür etti.

toki toplu konut iradesi başkanlığı ergün turan gölcük kocaeli deprem alanları