toki giresun mühür

Giresun'da TOKİ inşaatı mühürlendi!

TOKİ Uğurcan Tokay 30.07.2015
Giresun Belediyesi, TOKİ'nin 550 konutluk projesini ruhsatı olmadığı için mühürledi.
Belediye Başkanı Kerim Aksu, gazetecilere yaptığı açıklamada, belediyenin görevlerinden birinin, şehirdeki yapıların ruhsatlarını kontrol ederek kaçak olanlara anında müdahale etmek ve mühürlemek olduğunu söyledi.

Aksu, yaptıkları incelemelerde TOKİ konutlarının imar ruhsatlarının bulunmadığını tespit ettiklerini, Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ile TOKİ'ye 9 Temmuz'da konuyu ilettiklerini ifade etti. Aksu, "TOKİ'ye belli bir süre verdik. Bu süre dün sona erdi ancak ruhsatla ilgili herhangi bir  başvuru yapılmadı" dedi.

Aksu, bugün belediye görevlilerinin inşaatı mühürlediğini ifade ederek, şunları söyledi:

"Burada parselasyon yapılmamış. Bu yapılmadan işin nasıl ihale edildiğini anlamış değiliz. Binanın nereye yapılacağı belli değil. Binalar ne olacak? Yükseklik kaç, emsali kaç? Hiçbir şey belirlenmeden bir temel atma var ortada. Türk hukuk sistemine göre mümkün değil. Buradaki imar mevzuatına uygun değil. TOKİ tarafından yapılan 1/100.000 ölçekli çevre düzeni planına aykırı zaten. Bu çok önemli. Düzenleme ortaklık payı yeterli kullanılmamış. Fiili olarak parkların bile kullanıma kapalı olduğunu görüyoruz. TOKİ'nin şu koşullarda ruhsat alması mümkün değil. Ruhsat almadan inşaat başlamış."

Yaptıkları işlemin, 5393 sayılı yasaya, imar mevzuatına göre yapılmış bir mühürleme işlemi olduğunu savunan Aksu, bu mührün kısa vadede açılmasının mümkün olmadığını öne sürdü.

Aksu, inşaatın yapıldığı alanın Giresun halkına ait olduğunu ve burada ruhsatsız yapılaşmaya izin vermeyeceklerini kaydederek, şöyle konuştu:

"Burada her şey kanun çerçevesinde olmalı. Nasıl bir müteahhit, bir şahsın kendi binasını yapmak için belediyeden ruhsat alma zorunluluğu varsa TOKİ'nin de alma zorunluluğu bulunuyor. Giresun halkının hakkını kimseye yedirmeyi düşünmüyoruz. Çalışmalar kesinlikle devam edemez. TOKİ'nin özel ayrıcalığı yok. Takibimiz sürecek. İmar mevzuatına uygun inşaat yapıyorsa ona birşey diyemeyiz ancak uymuyorsa biz görevimizi yapmak zorundayız."

TOKi tarafından 550 konutluk inşaatın temeli 4 Temmuz'da atılmıştı.

Mynet

toki giresun mühür