emeklilerden tokiye konut

Emekliler, TOKİ'ye sadece kimlikle başvurabilecek!

TOKİ Zeynep Karabağ 12.08.2015
Emekliler, kendilerine konut kontenjanı ayrılan projelerde, emekli kimlik kartıyla TOKİ'ye başvurabilecek.
Emekliler, kendilerine konut kontenjanı ayrılan projelerde emekli kimlik kartı, SGK dökümü veya emekli maaşının yatırıldığı banka hesap ekstresinden herhangi biri ile TOKİ'ye başvuruda bulunabilecek.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı, emekliler başta olmak üzere konuta erişmekte zorlanan dar gelirli vatandaşları, ödemeleri düşük taksitlerle ve 240 aya varan vade seçenekleriyle konut sahibi yapabilmek için çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdürüyor. 

TOKİ, "Talep örgütlenmesi" ve "Projelerden kontenjan ayrılması" şeklinde iki ayrı yöntemle emeklileri konut sahibi yapıyor. 

Kontenjan uygulaması dört ilde başladı

TOKİ tarafından gerçekleştirilen projelerden, konut sahibi olmayan emekliler için yüzde 25 oranında kontenjan ayrılması uygulaması, Malatya, Mardin, Şanlıurfa ve Siirt'ten başladı.

İdare, diğer illerde satışa sunacağı konut projelerinden de emekliler için kontenjan ayıracak.

Konut sahibi olmayan emeklilerin TOKİ'ye başvurularında sadece emekli kimlik kartı, Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan (SGK) alınan maaş dökümü veya emekli maaşının yatırıldığı banka hesap ekstresi belgelerinden herhangi biri yeterli olacak. Müracaatlarda emekli derneğine üyelik şartı aranmıyor.

Talep örgütlenmesi kapsamında ise emekli dernekleri, konut inşa edilecek arsayı teminlerinin ardından, valilikler ya da belediyeler üzerinden TOKİ'ye başvurabilecek.

toki emekliler