murat kurum mardin toki konutları

Bakan Kurum Mardin'de TOKİ konutlarını inceledi

TOKİ 01.10.2018 09:47

Bakan Murat Kurum, Mardin'in Nusaybin ilçesinde terör mağdurları için TOKİ tarafından inşa edilen konutlarda incelemelerde bulundu.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Mardin'in Nusaybin ilçesinde terör mağdurları için TOKİ tarafından inşa edilen konutlarda incelemelerde bulundu.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, Bakan Yardımcısı Fatma Varank ile AK Parti Mardin İl Başkanlığını ziyaret etti, partililerle görüşü.

Bakan Kurum daha sonra Bakan Yardımcısı Varank, Mardin Valisi Mustafa Yaman, AK Parti il Başkanı Nihat Eri ve TOKİ yetkilileriyle Nusaybin ilçesinde terör mağdurları için TOKİ tarafından inşa edilen konutları gezdi.

Teröristlerin yıktığı Fırat, Abdulkadir Paşa ve Yenişehir mahallelerinde TOKİ tarafından yapımı süren cami, taziye evi, okullar ve örnek daireleri gezen bakan Kurum, Nusaybin Belediye Başkan Vekili ve Kaymakam Mehmet Balıkçılar ile firma yetkililerinden bilgi aldı.

Fırat ve Yenişehir Mahalle muhtarlarının sorun ve taleplerini de dinleyen Kurum, konutların ve diğer yapıların en kısa sürede tamamlanacağını söyledi.

Nusaybin Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ömer Özel de Bakan Kurum'a ilçe merkezindeki çarşının da TOKİ tarafından düzenlenmesi talebini içeren dosya verdi.

Yeşilli Belediye Başkanlığı önünde, kentsel dönüşüm projesi kapsamında mağdur edildiklerini öne süren grupla görüşen Kurum, onların sorunlarını dinledi.

Bakan Kurum'un ''Vatandaşımızın istemediği, el birliğiyle çıkmayan hiçbir işleme izin vermeyiz. Vatandaşın anlaşmadığı bir sürece biz dahil olmayız. Bunun da yapılmasına müsaade etmeyiz.'' sözleri üzerine gruptakiler, "Başkan Erdoğan, En büyük Erdoğan" diye slogan attı.

Bakan Kurum daha sonra Yeşilli Belediye Başkanı Hayrettin Demir ve gurup temsilcileriyle görüştü.

Kurum ve beraberindekiler daha sonra kentsel dönüşüm projenin uygulandığı mahallelerde incelemelerde bulundu.

İnceleme esnasında Yeşilli Belediye Başkanı Demir'e "Anlaştıklarımızla alakalı, çoğunluk yüzde 50 olmadığı sürece bu anlaştıklarımızı da yıkmayalım. Sonra bu iş yüzde 10'la başlamış olur, sıkıntı olur, Başkanım duyuyorsun değil mi?" diyen Kurum, Mardin Valisi Mustafa Yaman'a da "Sayın Valim, cami projesini işin genelinden ayırın yani burayı ayrı, yolları ayrı, genel kentsel dönüşümü ayrı yapın." dedi.

Burada da vatandaşların sorunlarını ve taleplerini dinleyen Kurum, ''Biz siyaset yapmıyoruz. Bakıyoruz doğru olan bitene, biz o doğru olanı yapacağız." değerlendirmesinde bulundu.

Görüşmenin ardından açıklama yapan esnaf Hatip Kürşat, ilçenin güzelleşmesini istediklerini ama bazı konularda mağdur edildiklerini söyledi.