TOKİ’den dar gelirliye 35 bin liraya oturuma hazır konut!
Haberler / TOKİ - Emlak Konut GYO / TOKİ’den dar gelirliye 35 bin liraya oturuma hazır konut!

TOKİ’den dar gelirliye 35 bin liraya oturuma hazır konut!

TOKİ - Emlak Konut GYO 10.10.2013 12:11

İnşa ettiği toplam 607 bin 887 konutla modern yaşam koşullarında ve kira öder gibi ev sahibi olma imkânı sunan Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’ndan (TOKİ) dar gelirliye bayram müjdesi geldi. TOKİ, Ankara Mamak’ta inşa ettiği oturuma hazır 448 konutu35 bin liradan başlayan fiyatlarla satışa çıkardı. Konutlar 172 liradan başlayan taksitlerle 180 ay vadede satılacak. 35 bin liralık konutlara başvurular24 Ekim-8 Kasım 2013 tarihleri arasında alınacak

TOKİ, Ankara Mamak'ta inşa ettiği ve“kura” yoluyla hak sahiplerini belirleyeceği 448 konutu4 bin lira peşinat, 180 ay vadeyle satacak. “Mamak 2. Etap 448 Konut Alt Gelir Grubu Projesi” kapsamında inşa edilen CY tipi bir oda bir salon niteliğindeki konutların fiyatları 35 bin lira ile 47 bin 500 lira arasında değişiyor. 

172 lira taksitle 

47,65 metrekare büyüklüğündeki konutların taksitleri de 172 bin liradan başlıyor. 15 Kasım 2013'te gerçekleştirilecek kura çekilişi ile hak sahipleri belirlenecek 448 konutluk projeden ev sahibi olmak isteyenlerin 24 Ekim - 8 Kasım 2013 tarihleri arasında Ziraat Bankası HamamönüŞubesi'ne başvurmaları gerekiyor. 

Kura yöntemiyle satılacak

TOKİ'nin alt gelir grubu için satışa sunduğu konutlardan almak isteyenler başvuru bedeli olarakTOKİ hesabına bin lira yatırdıktan sonra kura çekilişine katılabilecekler. Kurada ismi çıkan hak sahipleri için yatırdıkları bu başvuru bedeli peşinatlarına sayılacak. Hak sahibi olamayanlara yatırdıkları başvuru bedeli iade edilecek. 

Konutlar oturuma hazır

Oturuma hazır durumda bulunan konutların hak sahiplerinin belirleneceği kura çekilişinin ardından Aralık ayında teslim edilmesi planlandı. Kurada ismi çıkan hak sahipleri 2-18 Aralık 2013 tarihleri arasında sözleşme imzalayarak konutlarını teslim alabilecekler. Konutlar için ilk taksit ödemesinin ise Ocak 2014'te yapılması gerekiyor. 

TOKİ'den daha önce konut almama şartı

Alt gelir grubundaki 448 konut için başvuruda bulunmak isteyenlerinTürkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaları, projenin bulunduğu il veya ilçe sınırları içerisinde en az 1 yıldır ikamet ediyor veya projenin bulunduğu il veya ilçe nüfusuna kayıtlı olmaları gerekiyor.Şehit aileleri, maluller ile dul ve yetimlerinin iseen az 3 yıldır ikamet ediyor olması veya il/ilçe nüfusuna kayıtlı olması şart. Aylık hane gelirinin en fazla net 2 bin 600 lira olması da aranan başvuru şartları arasında. Daha önce TOKİ'den konut satın almamış vekonut kredisi kullanmamış olmak da başvuru şartlarından bir diğeri. Şehit aileleri, maluller ile dul ve yetimleri bu şarttan muaf.Başvuruda bulunmak isteyenlerin kendisine eşine ve/veya velayeti altında bulunan çocuklara ait tapuda kayıtlı, bağımsız herhangi bir gayrimenkulün bulunmaması gerekiyor. Şehit aileleri, maluller ile dul ve yetimleri bu şarttan da muaf tutuluyor. Başvuru sahiplerinin 25 yaşını doldurmuş olması gerekirken eşi vefat etmiş olan çocuklu dul bayanlarda yaş şartı aranmıyor. Bir hane halkı adına yalnızca bir adet başvuru yapılabilecek.