toki niğde
Haberler / TOKİ - Emlak Konut GYO / TOKİ Niğde'de 634 milyon TL'lik kentsel dönüşüm yapacak!

TOKİ Niğde'de 634 milyon TL'lik kentsel dönüşüm yapacak!

TOKİ - Emlak Konut GYO 08.01.2018 10:19

TOKİ tarafından Niğde’nin Efendibey Mahallesi’nde “Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi” kapsamında inşa edilecek 944 konutun ihalesi yapıldı.

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından Niğde'nin Efendibey Mahallesi'nde “Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi” kapsamında inşa edilecek 944 konutun ihalesi yapıldı. İhale kapsamında 80 dükkan, 24 derslikli ilköğretim okulu ile altyapı ve çevre düzenlemesi işi yer alıyor.

Projede konutlar değişik büyüklüklerde ve 282'si 2+1, 662'si ise 3+1 planında tasarlandı.

TOKİ ile Niğde Belediyesi arasında yapılan protokol ile “Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi” çalışmalarına başlandı. Köhnemiş, çarpık yapılaşma bulunan ve yeterli sosyal donatı olmayan alanda “yerinde dönüşüm” esas alınarak, hak sahiplerine çağdaş standartlarda nitelikli bir yaşam alanı oluşturulması amaçlandı.

Hak sahibinin %88'i ile uzlaşma sağlandı. Uzlaşma sağlanamayan hak sahiplerine yaklaşık 23 milyon TL ödeme yapıldı. Projenin genelinde 3.848 konut, 2 anaokulu, 3 ilköğretim okulu, 1 lise, 200 kişilik pansiyon, 2 cami ve dükkanlar planlandı. Efendibey Kentsel Dönüşüm ve Gelişim projesine yapılacak toplam yatırım yaklaşık 634 milyon TL'dir.

Projeyle yerleşim alanı; dükkanları, okulları, camileri, meydanları, parkları, peyzajı, oyun ve spor alanları ile nitelikli sosyal çevre imkanı sunan, aynı zamanda şehre değer katacak yeni bir yaşam merkezine dönüşüyor.