millet bahçesi
Haberler / TOKİ - Emlak Konut GYO / TOKİ, İskenderun'da eski stadyum yerine millet bahçesi yapacak

TOKİ, İskenderun'da eski stadyum yerine millet bahçesi yapacak

TOKİ - Emlak Konut GYO 26.04.2021 16:16

TOKİ'nin son 19 yılda Hatay'da yapımına başladığı 7 bin 842 konutun 7 bin 695'i de tamamlanarak hak sahiplerine teslim edildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığının (TOKİ), İskenderun'da yapacağı millet bahçesi, sosyal donatı alanlarıyla, yeşiliyle, millet kıraathanesiyle, yürüyüş parkurlarıyla, dinlenme ve piknik alanlarıyla doğa ile iç içe, yepyeni bir sosyal yaşam alanı imkanı sağlayacak.

TOKİ'den yapılan açıklamaya göre, Başkanlık, bir yandan Türkiye genelinde inşa ettiği yatay mimarili sosyal konutlarla dar gelirli vatandaşları ev sahibi yapmaya devam ederken, bir yandan da kamunun ihtiyaç duyduğu yatırımları inşa ediyor.

Bu kapsamda, dar gelirli ve konutu olmayan vatandaşların barınma ihtiyacını karşılamak için son 19 yılda Hatay'da 7 bin 842 konutun yapımına başlandı. Bu konutlardan 7 bin 695'i tamamlanarak, hak sahiplerine teslim edildi.

Kamu kurumlarının ihtiyaç duyduğu hizmet binalarını protokoller çerçevesinde yapan Başkanlık, sağlık hizmetlerinin daha modern şartlarda verilebilmesi amacıyla Sağlık Bakanlığı ile iş birliğinde hastaneler de inşa ediyor. Sağlık yatırımları kapsamında, Hatay merkezde 750 yataklı, Kırıkhan'da da 150 yataklı olmak üzere 2 hastane yapıldı.

Eski stadın yerine millet bahçesi

TOKİ tarafından ayrıca İskenderun'da eski stadyum alanında yapılacak millet bahçesi ile kente yeni bir yeşil alan kazandırılacak.

Millet bahçesi, sosyal donatı alanlarıyla, yeşiliyle, millet kıraathanesiyle, yürüyüş parkurlarıyla, dinlenme ve piknik alanlarıyla doğa ile iç içe, yepyeni bir sosyal yaşam alanı imkanı sağlayacak.
Millet bahçesinde, 650 metrekarelik yürüyüş parkuru, 680 metrekarelik bisiklet parkuru, 1060 metrekarelik biyolojik gölet, 1800 metrekarelik piknik alanı, 1100 metrekarelik çocuk oyun alanı, 1300 metrekarelik çok amaçlı spor sahası ve 71 araçlık otopark olacak.

Kentte ayrıca, FIFA ve UEFA standartlarında 25 bin seyirci kapasiteli, 1500 araçlık otoparkı ve locaları bulunan stadyum ile 17 okul, 2 pansiyon, 7 cami, 12 ticaret merkezi, 4 kamu hizmet binası ve 1 spor salonu inşa eden TOKİ, kentte yaklaşık 2 milyar 250 milyon liralık yatırım yaptı.