TOKİ, Bingöl'de 1376 konutlu modern bir şehir inşa edecek!
Haberler / TOKİ - Emlak Konut GYO / TOKİ, Bingöl'de 1376 konutlu modern bir şehir inşa edecek!

TOKİ, Bingöl'de 1376 konutlu modern bir şehir inşa edecek!

TOKİ - Emlak Konut GYO 17.04.2013 11:35

TOKİ, İdare, 1971'de meydana gelen depremin izlerini hala taşıyan Bingöl'ü uyguladığı kentsel dönüşüm projesiyle yenileyecek

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), 1971 yılında meydana gelen depremin izlerini hala taşıyan Bingöl'ü kentsel dönüşümle yeniden inşa ediyor. 

TOKİ ile Bingöl Belediyesi işbirliğinde gerçekleşen kentsel dönüşüm ve gelişim projesiyle şehrin çehresi değişecek. 
İnönü Mahallesi'nde yapılacak kentsel dönüşümle özelikle 1971 depreminin ardından inşa edilen ve ekonomik ömrünü tamamlayan dayanıksız yapılar temizlenecek. Böylelikle depremin kalan son izleri de ortadan kaldırılacak. 

Proje kapsamında depreme dayanıklı bin 376 konut inşa edilecek. 36 blok 120 metrekare büyüklüğünde 3 artı 1, 7 blok 192 metrekare büyüklüğünde 4 artı 1 olmak üzere toplam 43 blok planlandı. Kentsel dönüşüm alanı içerisinde açık otoparklar, çocuk oyun bahçeleri, spor sahaları ve yeşil alanlarıyla Bingöl'de modern bir yaşam merkezi oluşturulacak. 

Bingöl'de uygulanacak kentsel dönüşüm projesiyle şehrin konut ihtiyacının yanı sıra tüm sosyal donatıları da tamamlanacak. 
     
Bin 376 konut inşa edilecek

Projenin birinci etap ihalesi, 14 Mayıs'ta saat 14.00'te TOKİ'nin Bilkent'teki binasında yapılacak. Bu kapsamda, 713 konut, belediye sosyal tesisi, belediye hizmet binası, misafirhane, cami, Karayolları 84. Şube Şefliği idari bina ve hizmet tesisleriyle altyapı ve çevre düzenlemesi inşaatları işi ihale edilecek. İkinci etap ihalesi de 13 Mayıs'ta düzenlenecek. Bu ihalede, 620 konut, 32 derslikli ilköğretim okulu, terminal binasıyla altyapı ve çevre düzenlemesi inşaatı işleri ihalesi gerçekleştirilecek. 
     
Belediye ve terminal binaları da yapılacak

Proje kapsamında, şehrin konut ihtiyacı büyük ölçüde karşılanırken, sosyal tesis ve kamu binalarıyla altyapı eksikleri de giderilecek. Proje kapsamında Bingöl Belediyesi hizmet binasından, terminale, cami, okul ve alışveriş merkezinden spor alanları, misafirhane ve oyun bahçelerine kadar her türlü yapı inşa edilecek. 

Duygu Can-Selçuk Aval/AA