Ferit Şahenk gözünü Mezzaluna ve The House Cafe'ye dikti!
Haberler / Ticari / Ferit Şahenk gözünü Mezzaluna ve The House Cafe'ye dikti!

Ferit Şahenk gözünü Mezzaluna ve The House Cafe'ye dikti!

Ticari 11.12.2012 14:02

Restoran işletmeciliğinde bu yıl süpriz üstüne süpriz yapan Ferit Şahenk gözünü Mezzaluna ve The House Cafe'ye dikti

Doğuş grubu Başkanı Ferit Şahenk'in başlattığı bu eğilim önümüzdeki yıllarda diğer grupları da sarabilir. Fakat öyle görünüyor ki diğerleri yola çıkana kadar Doğuş epeyce bir mesafe kat edecek bu alanda.

ÇOK HIZLI YOL ALIYORLAR
 
Ortaklıklar şeklinde ilerlemeyi bir strateji olarak ele alan grubun şirketlerinden D.ream (Doğuş Restaurant, Entertainment and Management) bugüne kadar pek çok markaya yatırım yaptı. Bu alandaki ilk yatırımını Nusr-Et Steakhosue'a ortak olarak yapan D.ream,sonraki dönemde biri biri ardına popüler restoran markalarına yöneldi.
 
Armani Ristorante'yi dünyada ilk kez İstanbul'da açan D.ream, Kiva ve Go mango ile birlikte bünyesinde 18 ünlü markayı bulunduran İstanbul Doors Grubu'nun da yüzde 74.25'ini satın aldı. Yine Zuma ve Roka markalarının bünyesinde bulunduran ünlü ingiliz restoran zinciri Azumi'ye de yüzde 50 hissedar olan Doğuş, aynı zamanda GQ Bar içinde çalışmalarını sürdürüyor.
 
2 YENİ MARKA
 
Fatoş Bozkuş'un Ekonomist'teki haberine göre şirketin şimdilerde New York merkezli İtalyan restoranı Mezzaluna'yı yakın takibe aldığı belirtiliyor. Yine Doğuş'un gündemindeki bir diğer işletme de The House Cafe. Bilindiği üzere Amerika'nın dışında ilk olarak 1995 yılında Türkiye'de açılan Mezzaluna, halihazırda İstanbul'da 6, Ankara'da 2 (Bilkent, Kavaklıdere), İzmir'de 2 olmak üzere 10 şubeyle hizmet veriyor. Üç ortak tarafından kurulan ve bugün 12 şubeye sahip olan The House Cafe'nin ise sadece restoran kısmı için görüşmelerin sürdürüldüğü söyleniyor.
 
Görüşemeler hızla devam ederken, ortaklık  yapılan kurumlarda da şubeleşmeye hız verildiği gözleniyor. Özellikle Anadolu'da ve yurt dışında İstanbul Doors Group'un Kitchenette markasıyla büyüme stratejisi 2013 yılında daha da dikkatli çekeceğe benziyor. Zira marka önümüzdeki günlerde açılacak. Ankara, 2. Moskova şubesi ve St. Petersburg'la beraber yıl sonuna varmadan toplam 25 şubeye ulaşacak.
 
Kitchenette'in yurt dışı büyüme planları çerçevesinde 2013 yılında Londra'da açılacak şubenin hazırlıkları devam ediyor. Ancak, her 2 markanın satın alınmasına yönelik taraflara ilettiğimiz sorulara 'şimdilik' bir yanıt bulamadık.
 
Ekoayrinti.com