Recep Tayyip Erdoğan, Kartal Meydanı’nda 20 kavşak ve yolun açılışını yaptı
Haberler / SondakikaHaberleri / Recep Tayyip Erdoğan, Kartal Meydanı’nda 20 kavşak ve yolun açılışını yaptı

Recep Tayyip Erdoğan, Kartal Meydanı’nda 20 kavşak ve yolun açılışını yaptı

SondakikaHaberleri 08.02.2014 16:15

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 'Biz size sevdalıyız, bizim size aşkımız var. Bunların hayallerinin bile ulaşamayacağı yere bizim metro hatlarımız ulaşıyor' dedi

Erdoğan, Kartal Meydanı'nda 20 kavşak ve yolun toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve ekibine, İstanbul trafiğini daha da rahatlatacak bu önemli yapıları inşa ettiği için teşekkür etti. Bugün bu toplu açılış töreniyle İstanbul genelinde 154 trilyon lira tutarında 20 adet yol ve kavşağı resmen hizmete açtıklarını ifade eden Erdoğan, şunları kaydetti:

"Bağcılar'dan Bahçelievler'e, Beşiktaş'tan Kartal'a, Maltepe'den Sancaktepe'ye, Ümraniye'den Üsküdar'a kadar İstanbul'un 15 ilçesinde hem araçların hem yayaların kullanacağı çok önemli ulaşım altyapılarını sizlerle buluşturuyoruz. Bugün açtığımız bu 20 yeni kavşak ve ayrıca yollar, İstanbul'da 2004'ten bugüne kadar açtığımız kavşak ve yol sayısı az önce değerli belediye başkanımın da ifade ettiği gibi 286'ya ulaşıyor."
Başbakan Erdoğan, "10 yılda tüm bu yol ve kavşakların toplam bedeli ne, biliyor musunuz?" diye sorarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"5 katrilyon lira. Sadece yol ve kavşak düzenlemeleri, diğerlerine girmiyorum, metroyu filan konuşmuyorum, sadece bu düzenlemeler... 2004 yılında İstanbul trafiğinde 2 milyon araç vardı. Ortalama yolculuk süresi 53 dakikaydı. Şu anda İstanbul'da 3 milyondan fazla araç var, buna rağmen ortalama yolculuk süresi 48 dakikaya düştü. Artan nüfusa, artan araç sayısına rağmen, belediye başkanı olduğum zamanda 1994, o zaman İstanbul'un nüfusu 7,5-8 milyon fakat şu anda 15 milyona ulaşmış vaziyette. Böyle bir İstanbul'dayız."

"Demir ağlarla Türkiye'yi biz örüyoruz"
Sadece bu yeni açılacak 20 kavşak ve yol ile İstanbullu sürücülerin öncelikle zamandan tasarruf edeceklerini ifade eden Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti:
"Dikkat edin bunlarla kalınmadı. Bu arada sadece bu süreç içerisinde toplu taşım kültürü adına adımlar attık. Örneğin belediye başkanlığım döneminde başlayan İstanbul metrosu ardından Kadir Bey döneminde devam eden yaygın metro çalışmaları... Hep beraber el ele, omuz omuza aydınlık yarınların Türkiyesi'ni inşa ediyoruz. Metrolar yetişmiyor. Demir ağlarla Türkiye'yi biz örüyoruz biz. Şimdi 10. Yıl Marşı'nda 'demir ağlarla ördük dört bir yanını' deniyor. Tabi o şairin aslında bir hülyasıydı ama böyle bir şey örüldü mü? Yok. Gazi Mustafa Kemal gitti, demir ağlar durdu. Bize kadar demir ağlarla ilgili maalesef adım atılmadı. Biz geldik süratle şu 11 yıl içerisinde Türkiye'nin dört bir yanında artık demir ağlarla Türkiye'yi biz örüyoruz. İşte yüksek hızlı trenlerle örüyoruz."
Erdoğan, artık 280 kilometre hız yapan trenlerle Türkiye'yi tanıştırdıklarını belirterek, şöyle konuştu:

"İnşallah çok kısa bir zaman içerisinde İstanbul-Ankara yüksek hızlı treni de bitiyor. İşte şurada Kadıköy-Kartal güzergahındaki metro hattını biliyorsunuz değil mi? Bunu yaşıyorsunuz değil mi? Bunu hangi zihniyet getirdi, hangi parti getirdi, hangi iktidar getirdi soruyorum sizlere? Kardeşlerim, biz size sevdalıyız, bizim size aşkımız var. Bunların hayallerinin bile ulaşamayacağı yere bizim metro hatlarımız ulaşıyor. İşte bakınız yine belediye başkanımız Sayın Topbaş'ın döneminde metrobüsle İstanbul tanıştı mı? Tanıştı. İstanbul'un bir ucundan Boğaz'ı geçerek ta Söğütlüçeşme'ye kadar ulaşıyoruz. İnşallah daha ileriye doğru da bunlar devam edecek."
AA