Kütahya'da ortaya çıkan gayzerler vatandaşı tedirgin etti
Haberler / SondakikaHaberleri / Kütahya'da ortaya çıkan gayzerler vatandaşı tedirgin etti

Kütahya'da ortaya çıkan gayzerler vatandaşı tedirgin etti

SondakikaHaberleri 07.02.2014 11:02

Kütahya Simav’da, yeraltından sıcak su ve buhar çıkaran gayzerler vatandaşları tedirgin ediyor

Kütahya Simav'da, kendiliğinden ortaya çıkan sıcak su gayzerleri çevredeki vatandaşları tedirgin ediyor. Eynal Kaplıcaları bölgesinde ne zaman oluştuğu bilinmeyen gayzerlere her geçen gün bir yenisi ekleniyor. Gayzerleri keşfeden memur emeklisi Lütfi Erdem, AA muhabirine yaptığı açıklamada, gayzerleri daha önce hiç kimsenin görmediğini söyledi. Buraların fotoğraflarını çekip jeoloji mühendislerine gönderdiğini belirten Erdem, ''Mühendisler, fotoğrafları görünce bana geri dönüş yaptı. 'Yerini ve ne zaman oluştuğunu' bana sordular. Zamanını bende bilemiyorum. Benim evim buraya çok yakın, tesadüfen gördüm bu gayzerleri'' dedi. Erdem, 2011 yılında 5,9 büyüklüğünde bir depremin yaşandığını ve sonra bu depremlerin sürekli olarak yaşanmaya başlandığını dile getirdi. Erdem, şöyle konuştu: ''Uzmanlar söz konusu gayzerlerin yanlarına yaklaşılmamasını istedi çünkü bu bölgelerden çıkan sıcak su ve buhar nedeniyle her an çökme ihtimali varmış. Bu nedenle ilgililerin, bu konuda gerekli girişimleri yapmasını ve bu gayzerlerin çevresinde güvenlik önlemi almalarını istiyoruz. Çünkü bu gayzerlere her geçen gün daha yenileri daha ekleniyor. Burayı bilmeyen çocukların veya başka insanların zarar görmesinden korkuyorum.''

İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu, deprem kuşağında yer alan Kütahya'nın Simav ilçesinde son zamanlarda kendiliğinden ortaya çıkan sıcak su gayzerlerine ilişkin, ''Simav'da 19 Mayıs 2011 tarihinde ve sonrasında yaşanan depremlere bağlı olarak yeraltında su basıncı arttı. Ortaya çıkan gayzerler, basıncı artan kaplıca sularının basit zonlar şeklinde yeryüzüne çıkmasıdır'' dedi.

Gündoğdu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sıcak su ve buhar çıkan gayzerlerin muhtemelen 2011 yılında yaşanan depremle ilgili ortaya çıktığını söyledi.

Bu nedenle araştırma yapmadan panik oluşturmanın bir anlamı olmadığını belirten Gündoğdu, ''Bunlar yeni oluşum değil. Simav'da 19 Mayıs 2011 tarihinde ve sonrasında yaşanan depremlere bağlı olarak yeraltında su basıncı arttı. Ortaya çıkan gayzerler, basıncı artan kaplıca sularının basit zonlar şeklinde yeryüzüne çıkmasıdır. Daha detaylı fikirler edinmek için orada araştırılma yapılması gerekir'' diye konuştu.

Emekli Lütfi Erdem, Eynal Kaplıcaları bölgesinde ne zaman oluştuğu bilinmeyen gayzerleri fark etmiş, tehlike oluşturan bölgede güvenlik önlemi alınması gerektiğini dile getirmişti. 

AA