kaloriferden tasarruf etme

Isıyı evinizde tutmanın püf noktaları

SondakikaHaberleri Hüseyin Belibağlı 11.01.2015
Kalorifer sistemiyle ısıtılan evlerde alınacak bazı önlemlerle ortam sıcaklığı daha iyi korunabiliyor.
Radyatörlerin arkasına alüminyum folyo kaplı ısı yalıtım levhaları yerleştirilerek ısının odaya daha fazla yayılması ve ısı akışına engel olacak şekilde uzun perdeler kullanılmaması, evi sıcak tutabiliyor.

Yapılan bir araştırmaya göre binalarda dış yalıtımın yanı sıra içeride alınacak önlemlerle ısınma veriminin artırılması sağlanabiliyor. Çatı yalıtımıyla, çatı katı tavanlarında nemlenme ve yoğuşma önlenerek, hem binanın ömrü uzatılıyor hem de çatı katında daha konforlu bir ortam oluşturuluyor.

Binaların dış duvarlarının ısı yalıtımlı olması ise ısıyı evde tutmanın en büyük yolu olarak göze çarpıyor. Isı yalıtımı sayesinde çatlak, kabarma, pullanma, nemlenme ve yoğuşma olmayan binalarda yakıt tüketiminde önemli ölçüde tasarruf sağlanabiliyor, bina sıcaklığı da muhafaza ediliyor.

Isıyı evde tutmmanın yolları 

Radyatörlerin arkasına ısı yalıtım levhaları yerleştirin

Ev sahiplerinin en az enerjiyle konfor şartlarına kolayca erişmesi de bazı önlemlerle mümkün. 

Radyatörlerden çıkan ısı, radyatörün arkasındaki duvarı ısıtıyor. Bu nedenle radyatör ile duvar arasında boşluk bırakılarak, radyatörlerin arkasına alüminyum folyo kaplı ısı yalıtım levhaları yerleştirilmesiyle ısının odaya yayılmadan önce dışarıya çıkması önlenebilir. Böylelikle ısının ev içinde muhafazası sağlanıyor.

Perdeler ısıyı yüzde 25 oranında koruyor

Radyatörlerin ısı akışını engelleyecek şekilde uzun perdeler kullanılmaması da sıcak havayı kaçırmıyor. Kapalı ve uygun perdeler, pencerelerden kaynaklanan ısı kaybını yüzde 25 önlüyor. Radyatörlerin üstlerinin ve önlerinin estetik amaçla kapatılması, mobilya ve eşyalarla engellenmesi ısının odaya homojen şekilde dağılmasını engelliyor. Bu nedenle radyatörlerin üst ve önlerinin açık olması gerekiyor.

Neme dikkat!

Kışın en soğuk günlerinde evin iç sıcaklığının, en çok 19 derece konfor sıcaklığına ayarlanması gerekiyor. Gece gündüz ısınan evler yüzde 50 nemlendirilerek, 18 derecede ısınan bir odada 19 derece hissedilebilecek pratik konfor sıcaklığa ulaşılabilir. Böylelikle nemli hava, sıcaklığı daha iyi tutacak ve buharlaşma azalacağından vücut daha az ısı kaybedecek.

Fatma Kalay, Orhan Topal/AA

Kalorifer sistemi ısıyı evde tutmanın yolları