Bulgaristan Türkiye sınırındaki tel örgü projesinin ilk aşaması tamamlandı

Bulgaristan Türkiye sınırındaki tel örgü projesinin ilk aşaması tamamlandı

SondakikaHaberleri 18.02.2014 13:37

Sığınmacıların kaçak geçişlerini engelleyecek projenin ilk aşaması tamamlandı

Bulgaristan-Türkiye sınırında kaçak sığınmacı geçişlerini önlemek üzere tasarlanan, 30 kilometrelik tel örgü inşaatı projesinin ilk aşamasının tamamlandığı belirtildi. Savunma Bakanı Angel Naydenov'un başkanlığında yapılan toplantıda, müteahhitlerin belirlendiğini ve malzeme alımlarının yapıldığı bildirildi. Çalışmalara ilişkin tüm bilgilerin Savunma Bakanlığı'nın internet sayfasında düzenli olarak yayımlanacağını kaydeden Naydenov, projeye katılan firmaların dürüst çalışmaları gerektiğinin altını çizdi.  Naydenov, “İnşaat sırasındaki her türlü yolsuzluk girişimi, devlete yönelik soygun olarak algılanacaktır” uyarısında bulundu. Naydenov, “Devletin baskı altında bulunduğu bu zor dönemde, çalışmalarımızı hızlandırmak adına üzerimize düşeni yerine getiririz ancak bu konuda hiç bir şekilde spekülatif yorumların yapılmasına izin vermeyeceğiz” diye konuştu. Naydenov, projeye devlet bütçesinden 9,6 milyon leva (4,8 milyon avro) ayrıldığını, bunun 8,1 milyon levasının (4,5 milyon avro) malzeme için, kalanının ise çalışan personel maaşları için harcanacağını belirtti. Savunma Bakanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, ortak sınırdaki 30 kilometrelik güzergahta inşa edilecek engel için 600 kilometre uzunluğunda kesici uçlu “Bruno” tipi tel örgü, 12 bin metal direk ve 4 bin metreküp beton kullanılacak.

Ayrıca, kaçak geçişlerin ağırlıklı olarak yapıldığı güzergahta, sınıra paralel geçen 30 kilometrelik karayolunun bakımı için ek askeri personelin görevlendirildiği öğrenildi.

Bulgaristan Başbakanı Plamen Oreşarski, konuya ilişkin olarak geçen hafta, yaklaşık bir ayda tamamlanması öngörülen proje ile ilgili ayrıntılı bir maliye denetiminin yapılması talimatını vermişti. Bulgaristan'da toplan sığınmacı sayısının 11 bin civarında olduğu biliniyor.

AA