tosyalı holding

Türkiye'nin global çelikçisine uzun vadeli kredi!

Şirket haberleri Uğurcan Tokay 19.03.2015
Tosyalı Holding, JBIC, SMBC ve Yapı Kredi ile uzun vadeli kredi sözleşmesi imzaladı.
Osmaniye Organize Sanayi Bölgesi'nde Türkiye'nin yüksek katma değerli yassı çeliğini üretecek Tosyalı-Toyo Çelik A.Ş., Japon Uluslararası Kalkınma Bankası (JBIC), Sumitomo Mitsui Banking Corp (SMBC) ve Yapı ve Kredi Bankası A.Ş. (YKB) ile geçtiğimiz günlerde uzun vadeli kredi anlaşmalarına imza attı.  

Anlaşma kapsamında Osmaniye Organize Sanayi Bölgesi'nde Türkiye'nin ilk ileri teknoloji ve yüksek katma değerli yassı çeliğini üretmesi planlanan tesisin geliştirilmesi, inşaatı, faaliyete geçirilmesi ve bakımı için uzun vadeli finansman sağlanacak. 

Yıllık yaklaşık 700 bin ton kapasiteye sahip olması öngörülen soğuk haddelenmiş ve yüzeyi kaplanmış çelik levha üretecek tesisin, 400 milyon dolara mal olması ve 2017 yılının ilk yarısında tamamlanması planlanıyor.

Tosyalı Toyo Çelik A.Ş. Türk grubu, Türkiye'nin en büyük yassı çelik ve çelik boru üreticisi Tosyalı Holding A.Ş. ile Japonya'nın öncü çelik üreticilerinden Toyo Kohan Co. Ltd.'nin ortaklığı olarak 2012 yılında kuruldu. Osmaniye Organize Sanayi Bölgesi'nde Türkiye'nin ilk ileri teknoloji ve yüksek katma değerli yassı çeliğini üretecek tesisin temeli, yaklaşık 3 yıl süren hazırlık çalışmaları sonucunda atıldı. Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı'nın da desteğiyle hayata geçirilen yatırımın temel atma töreni, 3 Ocak 2015'te Osmaniye'de gerçekleştirildi. Otomotivden elektrikli ev aletlerine, bilişim ürünlerinden meşrubat kutularına kadar geniş bir yelpaze için üretim yapacak olan tesisin, Avrupa'dan Kafkaslar'a, Ortadoğu'dan Kuzey Afrika'ya uzanan geniş bir coğrafyanın ihtiyacını karşılaması hedefleniyor. 

tosyalı holding tosyalı holding uzun vadeli kredi