türkiye gyo

Türkiye'deki GYO'ların piyasa değeri belli oldu

Şirket haberleri Uğurcan Tokay 20.11.2015
GYODEr raporuna göre 2015'te 31 GYO'nun piyasa değeri 23 milyar 73 milyon lira oldu.
Türk inşaat ve emlak sektörünün hayranlık verici bir hızla büyümesi, GYO'ların sayısında artışa neden oldu. Türkiye'de Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) bünyesindeki firma sayısı 31'e yükseldi. 2011'in ilk çeyreğinde bu rakam 21 seviyelerindeydi.

Sayıyla birlikte TL bazında değer arttı

Yine 2011 yılı başında 21 milyar 865 milyon liralık piyasa değerine sahip olan GYO'ların sayısı 31'e yükselince değerleri de 23 milyar 73 milyon lira oldu. Döviz bazında bakıldığında ise piyasa değeri seviyesi 8.8 milyar dolar bandında seyrediyor.

Dövize göre düşüş var

GYODER tarafından hazırlanan rapora göre GYO'ların endeks değeri BIST 100 Endeksi'ne göre yatay seyrediyor ancak dolar bazında düşüş mevcut.

SPK mevzuatına göre;

Gayrimenkul Yatırım Ortaklıkları Ne İş Yapar?

Gayrimenkul yatırım ortaklığının amacı, getiri potansiyeli yüksek gayrimenkullere ve gayrimenkul projelerine yatırım yapmak, portföyündeki gayrimenkullerden kira geliri ve gayrimenkul alım satım kazancı elde etmektir. Portföyündeki gayrimenkullerin alım satımından kar sağlayan gayrimenkul yatırım ortaklığı, yılsonunda bu karı ortaklarına temettü olarak dağıtabilmekte ve bu suretle gayrimenkul gelirini ortaklarına aktarabilmektedir. Böylece gayrimenkul yatırım ortaklığının paylarını satın alarak ortak olan bir yatırımcı, yüksek getirili gayrimenkullerin gelirlerinden dolaylı olarak yararlanmış olmaktadır. Yatırımcılar gayrimenkul yatırım ortaklıklarının temettülerine ortak olmak yanında, bu ortaklıkların paylarının borsada oluşan olası fiyat artışlarından da yararlanma imkanına sahiptirler. Gayrimenkul yatırım ortaklığı sisteminde, likiditesi daha düşük olan gayrimenkulün kendisinden ziyade, ona yatırım yapan bir şirketin paylarının satın alınması, gayrimenkul yatırımının likidite edilmesi sorununu ortadan kaldırmaktadır.

Gayrimenkul yatırım ortaklıkları, sadece gayrimenkule dayalı portföyün işletilmesi faaliyeti kapsamında faaliyet gösterebilirler. Bunun doğal bir sonucu olarak, gayrimenkul yatırım ortaklıkları aktiflerinde makine ve ekipman bulunduramazlar. Ayrıca, inşaat işlerini kendileri üstlenemez, proje yürütemez, ancak inşaatını başka şirketlerin gerçekleştirdiği projelere finansman sağlayabilirler. şirketin mevcut faaliyetlerini gayrimenkul yatırım ortaklıklarının faaliyetlerine değiştirmesi koşuluyla gayrimenkul yatırım ortaklığına dönüşmesi mümkündür.

GYO nasıl kurulur?

Gayrimenkul yatırım ortaklıkları, Türk Ticaret Kanunu çerçevesinde yeni bir anonim şirket olarak kurulabildikleri gibi, daha önce başka amaçla kurulmuş anonim şirketlerin esas sözleşmelerini Sermaye Piyasası Kurulu'nun düzenlemelerine uygun olarak değiştirmek suretiyle, gayrimenkul yatırım ortaklığına "dönüşmeleri" de mümkündür. Her iki şekilde de gayrimenkul yatırım ortaklıklarının kuruluşunun veya dönüşümünün Kurul'ca uygun görülmesi gereklidir. Kurul onayından sonra Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'na kuruluş/esas sözleşme değişikliği izni için başvurulur. Gayrimenkul yatırım ortaklıkları, Bakanlığın kuruluş/esas sözleşme değişikliği iznini vermesinin ardından kuruluşun/esas sözleşme değişikliğine ilişkin genel kurul kararının tescilini takiben, ortaklık sermayesini kullanarak şirket portföyünü oluştururlar.

İşte alfabetik sıraya göre Türkiye'deki 31 GYO

 1. Akfen Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.
 2. Akiş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.
 3. Akmerkez Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.
 4. Alarko Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.
 5. Ata Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.
 6. Atakule Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.
 7. Avrasya Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.
 8. Deniz Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.
 9. Doğuş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.
 10. Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.
 11. Halk Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.
 12. İdealist Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.
 13. İş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.
 14. Kiler Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.
 15. Körfez Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.
 16. Martı Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.
 17. Nurol Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.
 18. Özak Gayrimenkul Yatırım  Ortaklığı A.Ş.
 19. Özderici Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.
 20. Panora Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.
 21. Pera Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.
 22. Reysaş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.
 23. Saf Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.
 24. Servet Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.
 25. Sinpaş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.
 26. Torunlar Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.
 27. TSKB Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.
 28. Vakıf Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.
 29. Yapı Kredi Koray Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.
 30. Yeni Gimat Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.
 31. Yeşil Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.
Uğurcan TOKAY/ emlaktasondakika.com

türkiye gyo listesi gyoların piyasa değeri Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO)