Suat Altın İnşaat Golden Center projesinde yenilenebilir enerji kullanacak!
Haberler / Şirket haberleri / Suat Altın İnşaat Golden Center projesinde yenilenebilir enerji kullanacak!

Suat Altın İnşaat Golden Center projesinde yenilenebilir enerji kullanacak!

Şirket haberleri 29.07.2013 11:24

Kayseri’de sosyal donatılı konutlar üreten Suat Altın İnşaat, yeni projesine yenilenebilir enerjiyi de ekledi

Kayseri'de sosyal donatılı konutlar üreten Suat Altın İnşaat, yeni projesine yenilenebilir enerjiyi de ekledi. 800 konutluk projenin hazırlıklarını sürdüren firma, konutların enerji ihtiyacını rüzgar gülleri ve güneş enerjisi kolektörleri ile karşılayacak.

İldem bölgesinde kurulacak olan sitenin elektrik enerjisini karşılamak amacıyla Avrupa'nın birçok ülkesi ile Japonya'da yaygın olarak kullanılan güneş panelleriyle, rüzgâr gülü sistemlerini kurarak elektrik üreteceklerini söyleyen Suat Altın İnşaat Genel Müdürü Sedat Kılınç, 800 konutun ve ortak alanda kullanılacak elektriğin en az yüzde 50 gibi bir bölümünü bu sistemden elde edeceklerini bildirdi. Kurulacak yenilenebilir enerji kaynaklarına bu siteden ev alan herkesin ortak olacağını ve işletilmesinin de site yönetimine devredileceğini aktaran Kılınç, bu yatırımları için ön çalışma başlattıklarını aktardı. Kılınç, “Şu an yenilenebilir enerji alanı ile ilgili çalışmalar yapan bir firma ile çalışıyoruz. İlk etapta buraya yapacağımız yatırım 700 bin TL civarında olacak. Apartmanların çatılarına koyacağımız güneş panelleri ile bölgede hafif yükseklikte bulunan bir tepeye rüzgâr güllerini dikeceğiz. Konutların inşa edileceği bölgede rüzgâr akımının eksik olmadığını ve bu yatırım için uygun olduğunu biliyoruz” dedi.

Site, 70 bin metrekarelik alanda kurulacak

70 bin metrekarelik alanda kurulacak sitede 5 dönümlük ormanlık alan ve  2 bin metrekarelik alanda kurulacak olan sosyal donatıların yer alacağını bildiren Kılınç, bunların işletmesini de site yönetimine vereceklerini kaydetti. Kılınç, “Sitede her kesime ve keseye uygun 1+1, 2+1, 3+1 ve 4+1 konutlarımız var. Golden Center adını verdiğimiz sitede sosyal donatılar, ormanlık alanla ilgili sağlanacak gelirler de site yönetimi aracılığıyla site sakinlerinin geliri olarak değerlendirilecek. Ayrıca sosyal donatılarımızda buhar odası, alışveriş merkezleri, anfi tiyatro ve kamelya da yer alıyor” şeklinde konuştu.

Belarus'ta sitelerin elektrik ihtiyacının karşılanması için küçük nükleer enerji santralleri olduğunu, Almanya'da birçok konutun güneş panelleri ile elektrik ihtiyacını karşıladığını hatırlatan Sedat Kılınç, Almanya'da özellikle güneş panelleri ile gelişmiş sistemlerin bulunduğunu ve tercihlerini buradaki üretimden yana kullanacaklarını aktardı. Projelerinin ilk olma adına önemine işaret eden Kılınç, yenilenebilir enerji yatırımı ile ilgili bilginin duyulmasıyla birlikte çok sayıda insanın bilgi almak amacıyla kendilerine başvurduğunu söyledi. Kılınç, proje ile ilgili kısa zaman sonra tamamlanacak olan ön çalışma ile birlikte konut sahibi olmak isteyenlere tanıtımlar yapılacağını ifade etti. Kayseri genelinde 3 bin daire yaptıklarını aktaran Kılınç, 2 bin 500 dairenin de inşaatının devam ettiğini söyledi. Firma olarak bugüne kadar daire alan müşterilerine ‘çifte anahtar' ‘otomobil' gibi çeşitli kampanyalar düzenlediklerini kaydeden Kılınç, “Bu tür kampanyalarımıza devam edeceğiz” dedi.

Kobiden