soyak holding binası

Soyak Holding binası LEED sertifikasını yeniledi

Şirket haberleri Emine Pile 27.10.2016
Binalarda çevre dostu uygulamaların kurulmasına yönelik sertifikasyon çalışmalarını da yürüten Soyak, LEED sertifikasını Silver seviyesinde yeniledi.
Türkiye'de mevcut binalar arasında ilk yeşil bina ünvanına (LEED EBOM Silver) sahip olan Soyak Holding, sistemin gerektirdiği çalışmaları doğru şekilde sürdürüp, 2015 yılında karbon nötr olma çalışmalarını da tamamlayarak LEED sertifikasında 4 puan daha yükseldi ve 5 yıllık sürecin sonunda sertifikasını LEED EBOM Silver seviyesinde yenilemeye hak kazandı.

Bu kapsamda gerçekleştirilen verimlilik yönetimi, çevre dostu uygulamalar, enerji tasarrufuna yönelik önlemler ve sürdürülebilir yaşam odaklı uygulamalarla birlikte %20 elektrik tasarrufu, %30 doğalgaz tasarrufu, %20 genel su tasarrufu, %80 peyzaj sulamasında tasarruf elde edildi.

Soyak Holding Binası, Türkiye'de mevcut binalar kategorisinde “LEED sertifikası yenilenen” ilk bina olma ünvanına da sahip olurken, bina içi yaşam kalitesini yükseltme uygulamaları ile de son 5 yılda toplam kişi başı 5300 m³ su, 1 milyon kWh elektrik, 62.000 m³ doğalgaz tasarrufuna imza atıldı.

soyak holding binası soyak leed sertifikası