Fatih Erdoğan
Haberler / Şirket haberleri / Pasifik İnşaat, 2020'de yüzde 40 büyümeyi hedefliyor

Pasifik İnşaat, 2020'de yüzde 40 büyümeyi hedefliyor

Şirket haberleri 09.12.2019 09:20

Pasifik Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Erdoğan, 2020’de yüzde 40 büyüyerek bilanço büyüklüğünü 3,5 milyar TL’ye yükseltmeyi hedeflediklerini söyledi.

2019 yılının hem ekonomi hem de gayrimenkul sektörü açısından zor başladığını, ancak yılın ikinci yarısında ciddi bir toparlanma yaşandığını ifade eden Fatih Erdoğan, “Biz de hem grup olarak hem de inşaat şirketimizle önemli gelişmeler kaydettik. 2019 yılını 2,5 milyar TL bilanço büyüklüğü ile kapatmayı hedefliyoruz. Yıl sonu itibariyle inşaat yatırım büyüklüğümüz ise 1,6 milyar TL olacak. Bu bilanço içinde finansal borcumuz ise 20 milyonu kısa vadeli olmak üzere toplam 300 milyon TL civarında. Bu rakamlar 2,5 milyar TL'lik bilanço büyüklüğü içerisinde oldukça düşük miktardadır” dedi.

Fatih Erdoğan, 2019 yılının ikinci yarısında başlayan toparlanmanın 2020 yılında da devam edeceğine dikkat çekerek, şunları söyledi: “2020 yılının hem ekonominin genel gidişatı hem de gayrimenkul sektöründeki gelişmeler açısından iyi ve verimli bir yıl olacağını düşünüyorum. Çünkü konut ihtiyacı olanlar ve yatırımcılar daralma dönemlerinde alım kararlarını erteliyor ancak talep yok olmuyor, birikiyor. Bu dönemlerde faizler yükseliyor, kurda hareketlilik oluyor. Ancak mevcut durumda faizlerde ciddi bir düşüş yaşandı, kurlar ise oldukça stabil. Bu nedenle ertelenen alım kararlarının kısa vadede aktifleşeceğini düşünüyorum. Tabii bir de faiz ve döviz kurlarındaki hareketlilik inşaat maliyetlerini yükseltti. Ancak bu maliyet artışı henüz fiyatlara yansımadı. Bu durumun da gayrimenkul yatırımcıları için önemli bir fırsat sunduğuna inanıyorum. Pasifik olarak ekonomideki ve gayrimenkul sektöründeki iyimser beklentiler ve Merkez Ankara projesine gelen talep ve satış performansımızı dikkate alarak hedeflerimizi büyüttük. 2020 yılında bilanço büyüklüğümüzün yüzde 40 artışla 3,5 milyar TL'ye ulaşmasını bekliyoruz.”

Kasım ayında lansmanını gerçekleştirdikleri Merkez Ankara'da 828 konutun satışa çıktığını ve yüzde 35'inin satıldığını ifade eden Fatih Erdoğan, satışa henüz açılmayan 597 konutun bir yıl sonra satışa çıkacağını belirtti. Merkez Ankara'nın tek parselde Türkiye'nin en büyük karma kullanım projesi olduğuna dikkat çeken Fatih Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Merkez Ankara, Ankara'nın gerçek merkezinde ve başkent için çok önemli bir proje. Ankara'nın merkezinin eski cazibesine kavuşmasını sağlayacak. Şehrin mimari gelişimi için bir kazanç projesi olduğuna inanıyorum. Merkez Ankara'nın hemen yanı başında yapılan Millet Bahçesi, şehrin tam ortasında devasa bir yeşil alan olacak. Ayrıca Millet Bahçesi'nin Ulus tarafında eski Ankara evlerinin ortaya çıkarılması için başlayan proje tüm hızıyla sürüyor. Bu projelerin Ankara'nın turizm potansiyeli güçlendirecek. Merkez Ankara da eski ile yeniyi buluşturan çok özel bir konumda yer alıyor. Biz Next Level projelerinde olduğu gibi Ankara'ya değer katacağımız projeleri hayata geçiriyoruz. Ankara'ya katkı sağlayabileceğimiz her fırsatı değerlendiriyoruz. Bu nedenle Merkez Ankara olarak Ankara'nın köklü ve simge kulüplerinden Ankaragücü'ne sponsor olduk.”

Ekonomideki dönüşüm stratejileri ve yeni hedefler çerçevesinde yeni sektörlere girme kararı aldıklarını ifade eden Fatih Erdoğan, 2019 yılında lojistik sektörüne girdiklerini söyledi. Pasifik Eurasia olarak Çin, Rusya ve Türki Cumhuriyetler ile önemli anlaşmalar yaptıklarının altını çizen Fatih Erdoğan, lojistik sektöründe Türkiye'yi transit merkezi haline getirme, ihracatı çeşitlendirme ve enflasyon mücadelesini destekleme hedefiyle hareket ettiklerini söyledi. Demir İpek Yolu çerçevesinde Çin ile Avrupa'yı Türkiye üzerinden buluşturduklarını hatırlatan Fatih Erdoğan, geliştirdikleri lojistik platformu ile Türk üreticilerini de yeni pazarlara açarak, ihracat alanlarını çeşitlendireceklerini söyledi.

Ekonomiye doğrudan büyük katkılar sağlayan sektörlere girmek istedikleri için 2019 yılında AVM işletmeciliğinden çıktıklarını ifade eden Fatih Erdoğan, “Next Level Ankara projemizde yer alan Next Level AVM'yi beş yıl boyunca alanında uzman şirketlerle çok önemli işbirliklerine imza atarak yönettik. Bu kapsamda Ankara'ya ve istihdama önemli katkılar sağladık. Ancak yeni sektörlere girme hedefimize paralel olarak AVM işletmeciliğinden çekilme kararı aldık ve Next Level AVM'yi varlık borç takası yöntemiyle Haziran 2019'da Ziraat Bankası'na devrettik. Çünkü genç ve enerjik bir şirketiz ve bu enerjimizi ekonomiye çok fonksiyonlu katkı sağlayan sektörlerde değerlendirmek istiyoruz” dedi.