Nolte, Türkiye'de üretim planları yapmaya başladı!
Haberler / Şirket haberleri / Nolte, Türkiye'de üretim planları yapmaya başladı!

Nolte, Türkiye'de üretim planları yapmaya başladı!

Şirket haberleri 24.09.2013 09:25

Nolte, Türkiye pazarında bu yıl yüzde 150 oranında büyüme hedefliyor

Alman mutfak mobilyası şirketi Nolte, ülke dışında ilk kez yatırım yaptığı ülke olan Türkiye'den oldukça umutlu. 2009 yılında Türkiye pazarına giriş yapan ve ilk yılında 4 milyon TL'lik ciro elde eden Nolte, Türkiye pazarında bu yıl yüzde 150 oranında büyüme hedefliyor. Şirketin uzun vadeli hedefi ise 2023 yılına kadar üretim ayağına Türkiye'yi de eklemek.

14 mağazaya ulaştıklarını söyleyen Nolte Türkiye Genel Müdürü Sebahattin Gürel, 2014 yılına kadar ise hedeflerinin 20 mağaza açmak olduğunu kaydetti. Türkiye'de yabancı markalar arasında yüzde 40'lık pazar payına sahip olduklarını belirten Gürel, "Nolte'nin diğer ülkelerdeki pazar payı ortalaması ise yüzde 3 ila 8 arasında. Pazar payımızın artmasında 3 önemli sebep var. Kentsel dönüşüm, fiyat politikası ve distribütör olmamız" diye konuştu.

"Bu yıl Türkiye'de büyüme hedefimiz yüzde 150" diyen Gürel, Türkiye'de fabrika kurulması için de görüşmelerin sürdüğünü söyledi. Gürel, 2023 yılına Türkiye'de kurmayı hedefledikleri fabrikanın lojistiğin kolay sağlanabileceği, denize yakın bir yerde olacağını belirtti. Nolte'nin düzenlediği fuarlara, Türkiye'nin önde gelen markalarından da mimarlar getirdiklerini ifade eden Gürel, "Ben bu konuda biraz milliyetçiyim. Bizim markalarımız da gelsin daha çok şey öğrensin istiyorum. Daha sonra görüp, taklit edenler de oluyor ama olsun" dedi.

Ahşap tezgah revaçta

Türkiye'deki mutfak mobilyası tercihlerini de değerlendiren Gürel, "2009 yılında ahşap tezgah sıfırdı. Şimdi tercih edilme oranı ise yüzde 50'lerde. Şimdiyse lakeye doğru bir geçiş var. Türk insanı ahşabı seviyor. Trendler ise gittikçe modernleşiyor. Türkiye'de mutfaklar 5 ila 8 yıl arasında yenileniyor. Avrupa'da ise bu ortalama 15-18 yıl arasında" bilgisini verdi.

Gamze ŞENER/Kobiden.com