Folkart Towers / Folkart Yapı

Folkart Yapı firmasının Folkart Towers projesi hakkında bilgi almak ve size özel fırsatları kaçırmamak için bilgi talep edin!

Kişisel Veri Koruma sözleşmesini kabul ediyorum.
Ege Dünya Ticaret Merkezi

Basmane Çukuru projesi Folkart'a kaldı

Şirket haberleri Emine Pile 21.05.2016
İzmir'de "Basmane çukuru" projesi ihalesini kazanan üçlü konsorsiyumdan diğer iki şirketin çekilmesi ile Folkart Yapı, yola tek devam etme kararı aldı
Ege Dünya Ticaret Merkezi'nin ticari ve iktisadi bütünlüğü için açılan satış ihalesini kazanan üçlü konsorsiyumdan iki şirketin çekilmesi sonrası projenin, Folkart Yapı tarafından hayata geçirileceği bildirildi.

Folkart Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, yaptığı açıklamada, 80 milyon dolar bedelle Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'ndan (TMSF) satın alınan projenin hazırlık çalışmalarının devam ettiğini belirtti.

5 bin kişilik istihdam sağlayacak 

Üçlü konsorsiyumun diğer üyeleri, Akça Holding Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Akça ve Namet Yönetim Kurulu Başkanı Tarık Kayar ile verdikleri karar doğrultusunda ortaklığı sonlandırdıklarını aktaran Sancak, Folkart'ın yola tek başına devam edeceğini kaydetti.

Sancak, proje için dünya çapında iddia taşıdıklarını, yeni ve farklı bir mimari anlayışla İzmir'den Türkiye ve Avrupa'ya örnek olacak simge bir proje gerçekleştirmek istediklerini belirterek, şunları ifade etti:

"Uzun yıllardır İzmir gibi çok değerli tarihsel mirasa sahip bir şehir için mahcubiyet duygusu oluşturan, sonunda halkın söylemiyle 'utanç çukuru' adını alan şehrin kalbindeki bu alanın geleceğini, İzmir Büyükşehir Belediyesi ile mutabakatla, ortak akıl ışığında belirleyeceğiz. Tüm projeleri, önce görüşlerini almak üzere İzmir Büyükşehir Belediyesine sunacağız. Uzmanlardan oluşan kurul ile projeler arasından 3 tanesini seçeceğiz. Bu 3 proje arasından en beğenilen projeye, İzmirliler'in ortak aklının karar vermesini arzuluyoruz."

Proje kapsamında artan kamu menfaatiyle, İzmir'e yeni "Büyükşehir Belediyesi hizmet binası"nın da kazandırılacağını bildiren Sancak, proje için 750 milyon liralık yatırım yapmayı hedeflediklerini, inşa aşamasında 4 bin kişinin çalışacağını, proje hayata geçtiğinde ise 5 bin kişilik istihdam sağlayacağını kaydetti.

"Basmane çukuru"nun geçmişi

Belediye garajı olarak hizmet verilen arazide ticaret merkezi kurulması için İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından açılan ihaleyi, çok ortaklı Güçbirliği Holding şirketi kazanmış, EGS GayrimenkulOrtaklığı şirketiyle birlikte hazırlanan projenin temeli, 1998 yılında dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından atılmıştı.

İkiz kulelerden oluşan, alışveriş ve iş merkezi, sinema ve otoparkın bulunduğu proje ve imar planıyla ilgili eski İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Yüksel Çakmur tarafından hukuki süreç başlatılmıştı. 1999 yılında yürütmeyi durdurma kararıyla temel aşamasında kalan projenin ana hissedarı Güçbirliği Holding, TMSF'ye devredilmişti.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ile TMSF arasında sağlanan anlaşmayla belediyenin yüzde 12 olan hissesinin yüzde 30'a çıkarılması sonrası fon tarafından iki kez ihaleye çıkan proje, teklif gelmemesi nedeniyle satılamamıştı.

Akça Holding Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Akça ve Namet Genel Müdürü Tarık Kayar'ın da ortak olduğu, ihaleye teklif veren tek firma Folkart Yapı iştiraki Livamine Madencilik AŞ, alanı 80 milyon dolar karşılığında yıl içinde TMSF'den almıştı.

Basmane çukuru Ege Dünya Ticaret Merkezi Folkart Yapı Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu Mesut Sancak