Astay Gayrimenkul'den Türkiye'de ilk sertifikalı pasif ev uygulaması!

Astay Gayrimenkul'den Türkiye'de ilk sertifikalı pasif ev uygulaması!

Şirket haberleri 18.04.2013 13:03

Astay Gayrimenkul, konutta enerji verimliliğine yeni bir bakış getirerek Abant İzzet Baysal Üniversitesi işbirliğiyle “Yapı Sektöründe Enerji Verimliliği Uygulamaları: Pasif Evler“ projesini hayata geçiriyor

Four Seasons Bosphorus, Four Seasons Sultanahmet otellerinin yanı sıra OnaltıDokuz İstanbul ve Academia Apartments gibi önemli konut projelerinin yatırımcısı olan Astay Gayrimenkul, sürdürülebilir sosyal sorumluluk projelerine desteğini artırarak sürdürüyor.

Astay Gayrimenkul, Abant İzzet Baysal Üniversitesi ile işbirliğine giderek “Yapı Sektöründe Enerji Verimliliği Uygulamaları: Pasif Evler“ projesini hayata geçiriyor. Türkiye'de ilk sertifikalı enerji tüketmeyen ve sıfıra yakın CO2 yayan pasif ev konsepti, eğitim merkezinin temeli 18 Nisan Perşembe Abant İzzet Baysal Üniversitesi Mühendislik Fakültesi'nde atılıyor.

500 metrekarelik arsada 200 metrekareden 3 katlı yapılacak merkez 5627 sayılı enerji verimliliği kanunu ve 6306 sayılı afet riski altındaki alanların dönüşümü hakkındaki kanun ile başlatılan kentsel dönüşüm ile enerji verimli ve çevreye duyarlı konutlara pasif ev standartları ile yeni bir yaklaşım getiriyor. Bu eğitim merkezinden tüm üniversite öğrencileri, yapı sektörü ve halk faydalanabilecek.

Çevreye duyarlı, enerji verimliliği sağlayan  pasif ev standartlarında yapılacak eğitim merkezi ısıtma ve soğutma için kullanılan enerjiden  %90 oranında tasarruf yaparak yılda metrekare başına 15Kwh altında enerji  harcayacak. Yıllık 
ısıtma/soğutma için 1,5 lt/m2 veya 1,5m3 doğalgazın yeterli olacağı ultra düşük enerjili eğitim merkezi harcadığı enerjiyi yenilenebilir enerji kaynaklarından elde ettiği için sıfır karbon emisyonu sağlayarak doğaya dost bir yapı sistemi sunuyor.