vergi
Haberler / Sektörel Haberler / Harcama katılım payı yüzde 1'den yüzde 2'ye çıkıyor

Harcama katılım payı yüzde 1'den yüzde 2'ye çıkıyor

Sektörel Haberler 16.04.2021 09:55

Gayrimenkul sahiplerinden alınan ve halk arasında “asfalt parası” olarak bilinen “harcama katılım payı”, yüzde 1’den yüzde 2’ye çıkarılacak.

Çevre Bakanlığı'nın Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmelik değişikliğine göre, gayrımenkul sahiplerinden bir defaya mahsus olarak alınan ve “asfalt parası” olarak bilinen “harcama katılım payı”, yüzde 1'den yüzde 2'ye çıkarıldı.

Yönetmeliğe göre, belediyelerin kendi sınırları ve mücavir alanlar içerisindeki yol yapımı, yol genişletmesi, yolların yeniden düzenlenmesi, kanalizasyon tesisi yapılması, mevcut tesislerin onarılması, içme suyu tesisi yapılması gibi hizmetlerden yararlanan gayrimenkul sahiplerinden alınan arsa vergi değerinin yüzde 1'i kadar olan pay, yüzde 2'ye çıkarılacak. Vergi değeri her yıl, yeniden değerleme oranının yarısı nispetinde artışla hesaplanacak.

Katılma payı 4 yerine 2 yılda tahsil edilecek. Buna göre katılma payları, belediyelerce veya bunlara bağlı kuruluşlarca, her yıl nisan ve ekim aylarında olmak üzere iki yılda ve dört eşit taksitte tahsil edilecek. Gayrimenkul sahiplerinin, harcamalara katılma paylarını peşin ödemeyi kabul etmeleri halinde, bu paylar, başvuru tarihinden itibaren bir ay içinde tahakkuk ettirilecek.

İcra tedbiri...

Yönetmelik değişikliğine göre, yol harcamalarına katılım payı, yeni yol açma, mevcut yolların genişletilmesi, kaldırım yapımı, kaldırım ve parkelerin yeniden düzenlenmesi halinde, yapılan işin 3'te 1'inden tamamına kadar çıkacak. Yol harcamalarına katılma payının ödenmemesi halinde, icra işlemlerinin yanı sıra tapuda intikal işleminin gerçekleştirilmemesi gibi tedbirler alınabiliyor.

Milliyet