İstiklal caddesi

Yüzde 15'lik konut yardımına bakın vatandaş ne diyor?

Sektörden Haberler Ayşe Özlem Kuruca 29.01.2015
Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun ilk defa konut alacaklara yönelik yüzde 15'lik devlet desteği açıklaması vatandaşı memnun etti.
Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun konut kredilerindeki yüzde 25 peşinatı biriktirmek için açılan hesaba devletin yüzde 15 katkı vereceği yönündeki açıklamalarını, vatandaşlar AA muhabirine değerlendirdi. Ev sahibi olmayan bazı vatandaşlar bu şartlarda ev almayı düşünebileceklerini ifade ederken, evleri olanlar ise çocuklarının bu imkandan yararlanabileceklerini belirtti.

Gayrimenkul Danışmanı Ayhan Değer, ilk defa daire alacak vatandaşlara destek olmaya yönelik bu girişimi çok olumlu bulduğunu belirterek, zaten birikim yapmaya eğilimli insanların ev almak için bankada para biriktirmeye de sıcak bakacağını söyledi.

Krediyle konut edinmek isteyenlerin peşinat için yapacakları birikime devlet tarafından destek sağlanmasının özellikle gençlerin ev sahibi olmalarını teşvik edeceğini aktaran Değer, "Daha dün açıklanmasına rağmen, iki gündür müşterilerimden olumlu izlenimler aldım. Çocuklarını, ev almayı cazip hale getirecek bu imkandan yararlanmaları konusunda teşvik edeceklerini söylediler. Bizim insanımız zaten önce bir ev sahibi olmak istiyor. Böyle bir imkan da sunulunca tabii ki çok olumlu bakacaklardır" diye konuştu.

Bu uygulamanın doğal olarak mülke olan talebi de artıracağına işaret eden Değer, "Tabii, bu arada talep çok olunca belki fiyatlara da bu yansıyabilir. Zaten şu an yoğun olan talebin artmasının fiyatları da yükselteceğini tahmin ediyorum. Dolayısıyla bu uygulama piyasada bu haliyle var olan hareketliliği daha da yükseltecektir" dedi.

"Daha fazla katkı daha iyi olur"

Vatandaşlar da ilk defa ev sahibi olacaklara devlet tarafından yapılacak katkı hakkında olumlu kanaat bildirdi. Serhat Erkan, şu an kirada oturduğunu ve söz konusu teşvikle birlikte ev almayı düşünebileceğini dile getirdi. Erkan, "Güzel bir proje. İmkanı olanlara da tavsiye ediyorum. Başbakanımız, halkımız için, bizler için elinden geleni yapıyor. İnşallah hayırlısı olur" dedi.

Ayşe Koçak, kendisinin de ev sahibi olmadığını, bu sayede devlet desteğiyle ev almayı değerlendirebileceğini kaydederek, bankada birikim için bir hesap açmayı düşündüğünü aktardı. 

Tülay Gürsoy ise ileride ev almayı düşündüklerini, bunun ev sahibi olmaları için iyi bir fırsat olduğunu belirtti. "Birikim yapmaya başlayacak mısınız?" sorusuna Gürsoy, "Tabii neden olmasın? İki tane çocuğum var. Onların ev sahibi olmalarını isterim. Devletin buradaki katkısı yüzde 15. Biz daha fazla bekliyoruz. Daha fazla katkı sağlanırsa daha iyi olur" yanıtını verdi.

Güler ve Sedat Agalday çifti de çocukları için bu imkanı değerlendirebileceklerini ifade ederek, "Bizim evimiz var ama çocuğumuz için düşünüyoruz. Hatta duyduğumuzda 'Gerçekten böyle bir şey olur mu? dedik. Çok güzel ve olumlu bir girişim" şeklinde konuştu.

AA

 

Konut yardımı konut kredisi devlet desteği Ahmet Davutoğlu konut yüzde 15 destek