yüzde 15 konut yardımı alma şartları
Haberler / Sektörden Haberler / Yüzde 15 devlet desteğini nasıl alacaksınız?

Yüzde 15 devlet desteğini nasıl alacaksınız?

Sektörden Haberler 28.01.2015 10:10

Başbakan Ahmet Davutoğlu, ev alırken yüzde 15 devlet konut edindirme yardımı yapacağını söyledi. İşte o yardımı alabilmeniz için gereken şartlar...

İnşaat sektörü zirvesinde, ev alana devlet tarafından yüzde 15 konut yardımı yapılacağını açıklayan Başbakan Ahmet Davutoğlu, ayrıntıları hakkında da bilgi verdi.

davutoğlu

Türkiye'de bir ev sahibi olmak istediğiniz zaman, bu evin bedelinin en az yüzde 25'ini peşinat olarak vermeniz gerekiyor. Eğer bir banka hesabı açıp, bu yüzde 25'lik dilimi biriktirmek için harekete geçerseniz, devlet de size destek vermek için düğmeye basıyor. Nasıl mı?

3 veya 5 yıl sonra bankada konut almak için açtığınız hesaptaki para ile ev almaya karar verdiğiniz anda, devlet size biriktirdiğiniz miktarın yüzde 15'i kadar katkıda bulunuyor. 

Diyelim ki; konut almak şartıyla açılan hesapta üç yıl içinde 50 bin lira biriktirdiniz. Sizin yüzde 25 peşinatı yatırmak için biriktirdiğiniz o para, 50 bin liraysa yüzde 15'i nispetinde onun üstüne katkıda bulunulacak. Böylece biriktirdiğiniz para 57 bin 500 liraya yükselecek. 100 bin liraysa 15 bin lira.

Emlaktasondakika.com