2014 Değerlendirme Raporu

“Yurt dışına TOKİ şemsiyesi altında çıkmalıyız”

Sektörden Haberler Emine Pile 05.01.2015
MÜSİAD Sektör Kurulu Başkanı Burhan ÖZDEMİR, konut sektöründe yaşanan gelişmelere dair değerlendirmelerde bulundu.
MÜSİAD'ın 2014 Değerlendirme Raporu'na ilişkin Kanal 24'te Kahve Molası programına katılan MÜSİAD Sektör Kurulu Başkanı Burhan Özdemir önemli açıklamalar yaptı. 

Konut sektörünün 2014'te yaşadığı gelişmelerin ele alındığı programda, müteahhitlikte yurt dışı ilgisi ve inşaat sektörünün son durumu konuşuldu.  

Burhan Özdemir, rapor ile Türkiye'nin mevcut durumu ve geleceğe dönük projeksiyonunun açıklandığını ifade etti. Ayrıca konuta ilişkin son 10 yılın değerlendirmesi, siyasi olaylar karşısında konut sektörünün durumu, yurt dışı müteahhitlik için neler yapılabilir konusu ele alındı. 

Sektör için 2014 nasıl geçti? 

Konut sektörü için 2013 sonunda yaşanan 17-25 Aralık girişimlerinin doları yükselttiğini ve faizleri artırdığını belirten Burhan Özdemir, bu nedenle 2014 başında durgunluk yaşandığını söyledi. İlk 3 aylık dönemde ipotekli alımlarda azalış olduğunu ifade eden Özdemir, siyasi tansiyonun vatandaşı tedirgin ettiğini belirtti. Konut alacakların 2014 başında yaşanan bu durum ile kredili alımdan vazgeçerken konut alımından vazgeçmediğini açıkladı.   

Düşüş toparlandı

Burhan Özdemir “2014'ün başında gerileme yaşanırken 3. çeyrekte konut satışı 2013'ün önüne geçti. İpotekli konut satışı azaldı, yılın ilk aylarında yaşanan olaylar olmasaydı konut satışı çok daha iyi olacaktı. Yıl sonunda, ilk çeyrekteki düşüş toparlandı.” dedi. 

Yurt dışı müteahhitlik hizmetleri yılı nasıl kapattı?

Yurt dışı müteahhitlik konusunda da çalışmalar yapılmasını söyleyen Burhan Özdemir, “Hükümetler arası anlaşmalar yapmamız gerekiyor. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, önemli çalışmalar yaptı. Sosya-kültürel olarak yakın olduğumuz ülkelerle görüşmeler yapmalıyız.” açıklamasında bulundu. 

TOKİ'nin yurt dışı açılımı…

TOKİ'nin yurt içindeki faaliyetlerini yurt dışında da sürdürmesi önerisinde bulunduklarını söyleyen Özdemir, bu model ile daha da önemli bir yere gelineceği öngörüsünde bulundu. 

TOKİ (Toplu Konut İdaresi) tarafından gerçekleştirilecek yurt dışı açılımları sayesinde inşaat taahhüt firmalarımıza yeni alanlar açmanın mümkün olacağına işaret etti. 

TOKİ'nin Libya, Cezayir, Suudi Arabistan, İran gibi ülkelerde sosyal konut açığını karşılamasıyla yurt dışı inşaat sektörü ticaret hacmimizi arttırmak adına önemli bir adım yaşanacağını açıkladı. 

“Yurt dışına TOKİ şemsiyesi altında çıkmalıyız” 

Burhan Özdemir, “TOKİ, 3-5 yıl içinde yurt dışında belli bir şemsiye altında iş yaparsa bazı yüklenici firmalar öncülüğünde çok başarılı işlere imza atılacak. 2023 hedefleri arasında yer alacak.” 

TOKİ modelini öne sürdüklerinde eleştiriler geldiğini dile getiren Burhan Özdemir, dış ticaretteki hacmimizi artırmak için devlet eliyle oralarda iş yapılması gerektiğini belirtti. 

“Bizim müteahhidimiz oraya gittiğinde muhatap bulabilmeli. Orada tek bir kişi aramamalı. Bize oralarda sahip çıkılmalı.” açıklamasını yaptı.  

İnşaat sektöründe 2015'in 2013 ve 2014'ten çok farklı bir yerde olacağı öngörüsünde bulunan Özdemir, konut sektörüne önemli bir talebin olduğunu ve durgunluğun kısa süreli yaşandığını belirtti. Ayrıca 2020'ye kadar bu talebin devam edeceğini ekledi. 

Yurt dışı müteahhitlik konusunda ise Özdemir, "2014'ten çok farklılık olmayacağını düşünüyoruz.”dedi.

Emlaktasondakika.com

MÜSİAD Burhan Özdemir 2014 Değerlendirme Raporu konut sektörü yurt dışı müteahhitlik