Yunanistan gayrimenkul sektörü

Yunanlıların gayrimenkulleri değer kaybetti!

Sektörden Haberler Ayşe Özlem Kuruca 09.10.2015
2008 yılından bu yana ekonomik krizle mücadele Yunanistan’da gayrimenkullerin değeri, kelimenin tam anlamıyla dibe vurdu.
Bu değer kaybının bütün kategorilerdeki (villa, dubleks, müstakil ev, daire v.s.) gayrimenkullerin %50'ye varan değer kaybına uğramasından ve gayrimenkullerin değerlerini arttıracak yatırımların iptal edilmesinden kaynaklandığı belirtiliyor.

Azınlıkça'nın haberine göre bu bilgileri Çarşamba günü gayrimenkul piyasası ile ilgili düzenlenen “Prodexpo” konferansında konuşan Real Estate Yatırımcıları Birliği Başkan Yardımcısı Yannis Perrotis verdi.

Perrotis'e göre gayrimenkul piyasasındaki zararın oluşmasında, son yıllarda uygulanan çarpık vergi politikaları da etkili oldu. Gayrimenkul fiyatlarının düşmeye devam ettiği bir dönemde gerek gayrimenkul bulundurma gerekse gayrimenkul alım-satım işlemlerine orantısız vergi uygulanıyor.

Gayrimenkul vergilerinin Yunanistan'ın Gayrisafi Yurtiçi Hasılası'nın %2,3'üne tekabül ettiği hesaplanırken, bundan birkaç yıl öncesine kadar bu oran %1'i aşmıyordu.

Eski Kamu Gelirleri Genel Sekreteri Haris Theoharis de Yunanistan'ın bugün için en yüksek periyodik vergilere (ENFIA, belediye harçları v.s.) sahip 5'inci AB ülkesi olduğunu ifade etti.

Bu arada ev ve ofislerin fiyatları da krizin patlak verdiği günden bu yana %50 oranında gerilemiş durumda. Gayrimenkul piyasası uzmanları bu dönemde gayrimenkul piyasasının belirsizlik ve likidite eksikliği nedeniyle zarar görmeye devam ettiğini vurguladı. Uzmanlara göre sermaye kontrolleri, bankalardaki sermaye artırımıyla ilgili belirsizlik, memorandumun uygulanması konusundaki güvensizlik ülkeye yeni yatırımcıların gelmesine mali oluyor ve ülke ekonomisini kötüleştiriyor.

Yunanistan gayrimenkul sektörü Yunanlıların gayrimenkulleri