İstanbul'da inşaat halindeki konut inşaatı

Yüksek ev kiraları öğrencileri ev sahibi yapıyor

Sektörden Haberler Emine Pile 22.08.2015
Yüksek yurt aidatları ve rekor kıran ev kiraları İstanbul’daki öğrencileri ev sahibi yapıyor.
İstanbul'da üniversite okumaya gelen öğrenciler aylık 2000 TL'ye varan ev kirası karşısında kira ödemek yerine 1+1 bir daire alıp ev sahibi olmayı tercih ediyor. Öğrenciler mezun olacakları 4-5 yıl boyunca kira yerine ev taksidi ödemiş oluyor.

1+1 KONUTLAR YOĞUN İLGİ GÖRÜYOR 

Eskiden bekara ev vermeyen ev sahiplerinin şimdilerde kiraya vermek veya satmak için öğrencilerin peşine düştüğünü dile getiren emlakçılar, öğrencilerin talebiyle 1+1 konut piyasasının patlama yaptığını söylüyor. Daha çok üniversitelerin olduğu ilçelerde konut satın alan öğrenciler güvenlik nedeniyle siteleri tercih ediyor. Öğrencilerin en çok konut aldığı ilçeler olan Beylikdüzü, Esenyurt ve Sancaktepe'de 1+1 daire fiyatları hızla artış gösterdi.

4-5 YILDA YÜZDE 80 KAR GETİRİYOR

Türkiye Tüm Emlak Müşavirleri Federasyonu Başkanı Yaşar Ovalı İstanbul'a üniversite okumaya gelen bir öğrencinin 4-5 yıl boyunca yüksek kira ödemesini istemeyen ebeveynlerin, konut satın alma yoluna gittiğini söyledi. İstanbul'da konut fiyatlarının her yıl yüzde 15-20 değerlendiğine dikkat çeken Ovalı, “Bunu gören aileler eve yatırım yapıyor. İstanbul'da ev alan aileler çocuğunun mezun olacağı 4-5 yıllık süreçte yüzde 80 kar getiren bir yatırım yapmış oluyor. Bu kar ne altında ne dövizde var”dedi. Ovalı, öğrencilerin ağırlıklı olarak Esenyurt ve Beylükdüzü bölgesinde konut almayı tercih ettiğini söyledi.

50 DEFA AMORTİ EDİYOR

ERA Gayrimenkul Türkiye Koordinatörü Mustafa Baygan, "İstanbul'da arsa değerli. Konut fiyatlarındaki artışı gören aileler ev sahibi olmayı tercih ediyor. Mezun olana kadar ev kendini 50 kere amorti ediyor" dedi.

KİRA ÖDEMEK YERİNE EV SATIN ALIYORLAR

RE/MAX Türkiye Pazarlama Direktörü Gökhan Karahan da şu değerlendirmeyi yaptı:"Çocuğu şehir dışında okuyan Anadolu'daki aileler, yüksek kira ödememek için ve çocuğu iş hayatına atıldığında rahat etmesi için İstanbul'da ev satın alıyor. Kira yerine 5 sene kredi ödemeyi gözden çıkarttığında, 5 yıl sonunda yatırım yaptıkları bu ev kendilerine ait olmuş oluyor."

İstanbul ev kiraları yurt aidatları